czwartek, 22 sierpnia 2019

Debiut Al Aamriya + fotorelacja cz.1

Drugi tegoroczny debiut jednostki typu Q-Flex, czyli zawinięcie Al Amriya, odbył się w dniach 21-22.08. Tą 67 ogólną, 51 katarską, 20 tegoroczną dostawą, świnoujski terminal przekroczył 13 mln m3 odebranego LNG. Ów ładunek był średnim w dolnych stanach dostaw katarskich.  
Niezrozumiałe było opóźnienie tego zawinięcia o 3-4 doby (Al Aamriya wypłynął z Ras Laffan 27.07.), m.in. przez postój na kotwicy przy Malcie przez 3,5 doby (07.08. h0930 - 10.08. h2100). Dlaczego? Po co? Tym bardziej, że kolejna dostawa, spot z USA, będzie 01.09.2019 roku (FSRU Höegh Giant). A po kolejnych około 10-ciu (?) dobach przypłynie kontraktowy ładunek z Ras Laffan.

Ujęcia identyfikujące metanowiec Al Aamriya:
  
Nazwa po obu burtach na dziobie i na nadbudówce.Kształt dziobowej ścianki obudowy zbiornika potwierdza jedyny możliwy rodowód ze stoczni DSME.Na rufie bandera Wysp Marshalla.Co by tu jeszcze zawiesić?

Są wywieszone:
- banderka Polski - państwa goszczącego,
- biało | czerwona flaga: litera H (MKS) - mam pilota na statku,
- czerwona flaga z wcięciem: litera B - ładuję / wyładowuję / mam na statku ładunki niebezpieczne,
- żółta flaga: litera Q - mój statek jest zdrowy i proszę o prawo poruszania się,
- czarny walec (znak dzienny) - statek ograniczony swym zanurzeniem.

* * *
Po debiucie Al Aamriya kolejne zawinięcie debiutującej jednostki Q-Flex w Świnoujściu (23-cie) będzie miało wydźwięk bardzo symboliczny. Będzie można ogłosić, że na 46(!?)* największych metanowców światowej floty (kolejne są znacznie mniejsze), ½ tej floty zawijała na Bałtyk, na Zatokę Pomorską i do świnoujskiego gazoportu.
Doczekanie powyżej 2/3 tej floty nie jest zagrożone końcem obu kontraktów katarskich, gdyż obowiązują do połowy 2034 roku. Natomiast jest zagrożone …rozbudową floty katarskiej o …100 kolejnych metanowców :-) W tej nowej flocie jeśli nie wszystkie, to znaczna część jednostek dorówna konstrukcji Q-Flex/Max.

Wacław Sałaban, sierpień 2019 r.

* 46(!?), gdyż 31 jednostek Q-Flex, 14 Q-Max i 1 … . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,