wtorek, 20 sierpnia 2019

FSRU Höegh Giant płynie do Świnoujścia

Kolejny „bezrobotny” FSRU odwiedzi Świnoujście jako klasyczny transportowy metanowiec. Tym razem Höegh Giant, czyli młodszy brat FSRU Höegh Gallant, dwukrotnie zawijającego do naszego gazoportu - w XII 2018 [46. dostawa ogółem] z ładunkiem z Cove Point (dostawca Centrica LNG Co Ltd.) oraz w I 2019 [49.] z ładunkiem z Sabine Pass (Gunvor Group Ltd.).

„Bezrobotność” FSRU Höegh Giant się przedłuża, gdyż miał od połowy 2018 w Ghanie regazyfikować LNG w ramach 20-letniego kontraktu. Na razie nic z tego. Obecnie jako tramp-metanowiec pływa w doraźnym czarterze dla hiszpańskiego podmiotu LNG Naturgy, wcześniej Gas Natural Fenosa. Ostatnio dowiózł do portugalskiego Sines dwa ładunki z Sabine Pass (10.07. i 04.08.). Można się spodziewać, że ów spot słany na Bałtyk jest hiszpańskim reeksportem. Hiszpania od lat jest największym reeksporterem LNG na Świecie.

Załadunek w Sabine Pas FSRU Höegh Giant, tj. zapełnienie objętości 170 tys.m3, trwał 30h w dniach 17-18.08. Spore zanurzenie (11,9 m) po wypłynięciu na wody Zatoki Meksykańskiej sugeruje pełne załadowanie. Już podczas trwającego załadunku sygnalizowano w AIS: port docelowy Świnoujście z ETA 31.08. (tuż przed północą). Dobę po wypłynięciu z Sabine Pass zmodyfikowano ETA w komunikacie AIS na 01.09. h0000 CEST. Ciekawe, czy świnoujscy piloci podejmą się wprowadzania debiutującego metanowca w porze nocnej? Był już jeden taki przypadek.

Inne źródła milczą o tym spocie! Będzie to 68. dostawa ogółem, 17. ładunek spoza kontraktów długoterminowych, 9. amerykański, 7. z Sabine Pass.


FSRU Höegh Giant wybudowała koreańska stocznia Hyundai Heavy Industries i oddała do eksploatacji w 2017 roku.

Wacław Sałaban, sierpień 2019 r.

PS Prawdopodobnie pierwszy katarski ładunek we wrześniu dowiezie Tembek, w swoim trzecim zawinięciu, w okolicy 09.09.2019 r.

1 komentarz:

  1. Tymczasem w Stoczni Remontowej w Gdańsku ciekawe spotkanie 2 małych metanowców - Coral Fungia i Coral Favia. Ten pierwszy z wymienionych bywał ostatnio często w Kłajpedzie, i podpływał pod burtę FSRU Independence.

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,