wtorek, 10 grudnia 2019

Dołączając do załogi

Jeśli masz 18-35 lat i zastanawiasz się (?) nad chęcią dołączenia do załogi projektu promującego narodową żeglugę oceaniczną, sponsorowanego pośrednio przez Polską Fundację Narodową, a faktycznie finansowanego z przymusowej narodowej ściepy 17 spółek Skarbu Państwa, to rozważ, czy chcesz w młodym wieku firmować swoim nazwiskiem ową akcję.

Projekt …, jest inicjowany i finansowany przez: POLSKĄ FUNDACJĘ NARODOWĄ.

Tym cytatem sugeruję, pamiętaj kto jest „sponsorem” tej regatowej inicjatywy. Nie pomiń zapoznania się z innymi dotychczasowymi dokonaniami tego „sponsora narodowego”.
Zapoznaj się również z dotychczasowym „dorobkiem” tego projektu regatowego - mimo dwóch falstartów trwa od około dwóch lat - zapoczątkowano go rejsem jachtingowym dookoła świata Polska 100.

Jeśli złożysz swoją aplikację, jeśli zostaniesz zakwalifikowany przez Kapitułę (§4. Regulaminu), jeśli nawet później poznasz arkana oceanicznego żeglarstwa regatowego, jeśli nawet przeżyjesz przygodę życia, to zastanów się nad wartością swojego nazwiska i nad konsekwencjami firmowania tego swoim nazwiskiem. Wątpię, czy będzie to …smak satysfakcji zmieszanej ze słoną wodą [cytat].

Nie licz na RODO, tak jak dotychczasowi jego uczestnicy skrzętnie zachowujący incognito, gdyż w Regulaminie programu szkoleniowego jednoznacznie jest to zapisane w dwóch §:

§5. Zgłoszenia oraz selekcja kandydatów …
b) Wyrażenie odrębnej zgody na przetwarzanie danych osobowych kandydata podanych w formularzu zgłoszeniowym
c) Wyrażenie zgody na nieodpłatne wykorzystanie utrwalonego w formie fotografii lub zapisu wideo wizerunku Uczestnika w przekazach medialnych oraz w materiałach promocyjnych Organizatorów

oraz

§7. Wizerunek Uczestników
1. Uczestnik upoważnia Organizatora do nieodpłatnego wykorzystania jego utrwalonego wizerunku za pośrednictwem następujących form eksploatacji:
a) Utrwalanie i zwielokrotnienie jakąkolwiek znaną techniką oraz rozpowszechnianie w dowolnej formie,
b) Udostępnianie sponsorom oraz oficjalnym partnerom egzemplarza lub kopii, na której utrwalono wizerunek, w celu wykorzystania do promocji sponsora lub oficjalnego partnera w zakresie jego udziału w imprezie,
c) Wprowadzenie do pamięci komputera i do sieci multimedialnej,
d) Zwielokrotnianie zapisu utrwalonego wizerunku,
e) Publiczne wystawienie, wyświetlenie, odtwarzanie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym,
f) Zamieszczanie i publikowanie w prasie, na stronach internetowych, plakatach i bilbordach,
g) Emisja w przekazach telewizyjnych i radiowych,
2. Organizatorowi przysługuje prawo do udzielenia oficjalnym partnerom oraz sponsorom szkolenia sublicencji na wykorzystanie utrwalonego wizerunku, o którym mowa powyżej, w zakresie nie szerszym niż powyższe upoważnienie.
[zachowana pisownia]

I jeszcze jedno, młody człowieku. Jeśli, w wyniku swojej zaradności, już założyłeś działalność gospodarczą, to uważaj, tu wymogi Organizatora (Sp. z o.o.!) względem ciebie są poważniejsze:

§2. Uczestnicy
1. Uczestnikiem szkolenia może być każda osoba fizyczna w wieku od 18 do 35 lat, obywatelstwa polskiego która:
a) posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
b) jest w wieku od 18 do 35 lat,
c) nie posiada jakichkolwiek zaległych zobowiązań podatkowych lub ubezpieczeniowych wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - jeżeli
Uczestnik prowadzi działalność gospodarczą,
d) nie jest pracownikiem Organizatora, PFN lub Partnera,
e) nie jest członkiem rodziny pracownika Organizatora, PFN lub Partnera,
[Organizator w Regulaminie nie zdefiniował pojęcia/określenia Partner]

Nie będę się pastwił nad merytoryczną treścią opisu: Jak wygląda dzień załogi na środku oceanu? [cytat], zamieszczonego w dniu 04.12.2019, na stronie promującej narodową żeglugę oceaniczną. Wystarczy stwierdzenie [cytat]: … Ważnym zadaniem jest także wyciągnięcie wody, jeżeli taka pojawia się w zęzach. …

- - -

Przypomnę ów narodowy poziom (PFN):

Tak wygląda pierwsza rozpowszechniona wersja symbolu REJSU NIEPODLEGŁOŚCI.
Dwumasztowa i czterorejowa fregata pod pełnymi żaglami.

A jeśli już aplikowałeś, nieświadom co będziesz firmował swoim nazwiskiem, masz jeszcze sposobność zmiany swojej decyzji. Czy kariera żeglarska jest warta każdej ceny? Rozważ.
Każdy ma prawo w swój sposób cenić swoje imię i nazwisko.

Wacław Sałaban, grudzień 2019 r.

PS „Korzystanie” z łupów pasera jest równie naganne moralnie jak ich kradzież i zasługuje na ostracyzm.

Ten rok zaczął się źle i tragicznie - 13/14 stycznia.
Kończy się wzniośle - 10 grudnia.

10 komentarzy:

 1. Zaczynając czytać Twój tekst oczy rozwarły mi się aż do potylicy: w co Ty, Wacek, włazisz! Ale już kawałek dalej wszystko się wyjaśniło.
  Pięknie, celnie i nic dodać, nic ująć.
  Myślę, że pomimo braku w tekście poezji, naszej dostojnej Laureatce też by się podobało. Tym bardziej, że i z treścią na pewno by się zgodziła.

  p.s.
  przy okazji: Olga! Sto lat!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gaslog Greece z Sabine wg. dyspozytora 18.12 w świnoujściu

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwna jest tylko deklaracja metanowca: Suez 19.12

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj rano zadałem pytanie firmie profesjonalnie zajmującej się śledzeniem przepływów LNG/ropa/węgiel [współpracujemy w wymianie myśli :-) ]: jaki metanowiec podejrzewają o zawinięcie do Świnoujścia przed ŚBN? Wytypowali 5 i wśród nich GG. Ale ten komunikat w AIS o SUEZ CANAL nie pasował! Może jeszcze na mostku nie wiedzą dokąd? Albo nie sprawdzili na mapach, że na Bałtyk to można bez przechodzenia K.Sueskiego :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja po cichu liczyłem że to będzie Arctic Pincess z dostawą z Hammerfest, albo jakiś debiutujący metanowiec z ładunkiem dużo bardziej egzotycznego pochodzenia (np. z Algierii, Egiptu, Nigerii czy Angoli).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) też obstawiałem AP. Również był na czele listy śledzących zawodowców :-)
   A egzotyczny wytwórca, to wg. zapowiedzi na początku marca 2020 (Nigeria).

   Usuń
 6. Czytając ponownie ten artykuł, przy pierwszym akapicie taki mi się przypomniał klasyk:
  "Trza zrobić ściepę narodową - i kupić bombę atomową..."

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,