poniedziałek, 10 lutego 2020

Niż Ciara/Elsa/Sabine - dla Bałtyku to nie siara!

Huragan Ciara po przejściu nad Wielką Brytanią (nazwany Elsa w Norwegii), oraz po przekroczeniu nowej zachodniej granicy EU będący orkanem Sabine, intensywnie przewietrza całą północną i środkową Europę. Znikły żółte/pomarańczowe/czerwone tablice ostrzegające o złej jakości powietrza, a pojawiły się kolorowe ostrzeżenia o silnym wietrze.

W niedzielę-środę nad Europę zawitał lutowy(!), zbawienny dla Bałtyku, potężny niż nazwany Ciara/Elsa/Sabine. Potężny, gdyż głęboki, z centrum ok. 940 hPa nad Ålesund (h2400, 09/10.02.), potem nad Lofotami > Tromso (941-943 hPa, h1200, 10.02.) i rozległy - południowy jego skraj sięga po Alpy i wschodnie Karpaty.
Owa depresja poczyni znaczny wlew wód do Bałtyku z Morza Północnego, przez Skagerrak/Kattegat. Dla naszego Szorstkiego Morza będzie to potężny zastrzyk zasolonych i natlenionych wód oceanicznych. Od wielu lat Bałtyk tego oczekuje.

„Stara” woda bałtycka będąca pożywką dla sinicy.
Zasolona i natleniona woda atlantycka.

Będziemy to zawdzięczać mechanizmowi długotrwałego i silnego wiatru SE przechodzącego w S, nad Południowym i Centralnym Bałtykiem, powodującego znaczne przemieszczenie wód powierzchniowych do Zatok Botnickiej i Fińskiej, oraz do północnej części Bałtyku Centralnego.
Powstałe obniżenie poziomu wód w południowej i zachodniej części naszego morza, wraz ze sztormowym wiatrem W nad Morzem Północnym, który podniesie jego poziom na zachodnim skraju Jutlandii, spiętrzy i wtłoczy oceaniczne wody przez Skagerrak, Kattegat oraz Cieśniny Duńskie.
Intensywności tego wlewu będzie sprzyjał obniżony poziom wód na Bałtyku południowym i zachodnim. Powstaną warunki łącznie sprzyjające potężnemu wlewowi wody! :-)


Mimo odległego od nas przemieszczania się centrum Ciary/Elsy/Sabine skandynawskim skrajem Europy na NE, typowym torem południowo-zachodnim – górnym* (wg. klasyfikacji torów niżów w Europie), jego rozległość południowa, po Alpy i wschodnie Karpaty, stworzy opisany powyżej hydrologiczny mechanizm wlewu wód. Generalnie im dłużej w południowych ćwiartkach tej depresji będą trwały opisane warunki wiatrowe i hydrologiczne, tym objętość wlewu będzie intensywniejsza i objętościowo większa. Oby jego centrum powoli się wypełniało i pomału przemieszczało na NE.

To jest WŁAŚCIWE uczczenie 100-lecia Zaślubin z Bałtykiem. I nie żałujmy połamanych drzew na lądzie w tym przypadku.

 
Sytuacja 10.02.2020 o h1200 – metanowce przeczekujące sztorm:
Arctic Discoverer po rozładunku w Rotterdamie, w dniach 07-08.02.2020 r.
Arctic Voyager po rozładunku w Kłajpedzie (FSRU Independence), w dniach 06-07.02.2020 r.
Duhail po rozładunku w Świnoujściu, w dniach 07-08.02.2020 r.
Wilpride z ładunkiem kotwiczy od 07.02. (h1600), port docelowy Świnoujście, ETA 18.02.

Wacław Sałaban, luty 2020 r.

* nazwy torów niżów są drugim wyjątkiem (jak nazwy wiatrów) określającym skąd prowadzą (skąd wieją!), nie dokąd wiodą!!!

4 komentarze:

 1. Ale pierdolnie! KURWAAAAAAAAAAAAAAA!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie na redzie Skagen również znajdują się 4 gazowce, w dodatku każdy inny (i pod różnymi względami) ciekawy - mały Coral Anthelia, wspomniane wcześniej przez Pana: Wilpride i Arctic Discoverer; do tego FSRU Marshal Vasilevskiy (przybył z Rotterdamu). Do "towarzystwa" mają gazowca LPG Kontich, który to - co warto dodać - dość często pojawia się w Hammerfest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie nie śledzę gazowców LPG. Ich częste odwiedziny w Hammerfest są związane z odbiorem ubocznie wytworzonego LPG. Podobnie jest z kondensatem odbieranym przez chemikaliowce. W Hammerfest jest tylko jedno stanowisko załadunkowe – uniwersalne.
   FSRU Marshal Vasilevskiy zanim zawinął do Rotterdamu, na częściowy ROZŁADUNEK(!), był w Zeebrugge, gdzie został całkowicie załadowany. Obecnie kotwiczy z częściowym ładunkiem. Nie mam logicznego wytłumaczenia dla tej logistyki.
   Obecnie z uwagą śledzę załadunki w Bonny, gdyż powinna z tego terminala wypłynąć dostawa dla Świnoujścia. Jesienią była zapowiedź takiego ładunku z ETA w pierwszym tygodniu marca :-)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,