sobota, 29 lutego 2020

British Diamond

13 marca zadebiutuje w Świnoujściu metanowiec z LNG od nowego wytwórcy - załadunek odbył się w terminalu Freeport w dniach 27-28.02.2020 roku. Tym razem źródłem informacji jest statkowy AIS.

British Diamond, stocznia HSHI (2008), poj. 152 tys.m3, jest typowym wyrobnikiem BP. Świnoujście odwiedzały już metanowce ze stoczni HYUNDAI SAMHO HEAVY INDUSTRIES - są to zdecydowanie młodsi reprezentanci oraz pojemniejsi o 10-12 tys.m3 - kolejność wg. zawinięć: Maran Gas Sparta (2015) [61.], Maran Gas Posidonia (2014) [75.], Maran Gas Apollonia (2014) [85.].

British Diamond uczestniczył w sezonowych operacjach przeładunkowych statek-statek, w fiordzie-zatoce Sarnesfjorden opodal Honningsvåg, pomiędzy Yamalmax-ami i konwencjonalnymi metanowcami rozwożącymi na południe ładunki z jamalskiej Sabetty. Uczestniczył w tych przeładunkach od połowy XII 2018 roku do prawdopodobnie VI 2019 - w ponad dziesięciu takich operacjach. Pierwsze 6 jego przeładunków obserwowałem (AIS) i zachowałem szczegóły tych operacji. Przeładunków statek-statek w Sarnesfjorden było ogółem 123, obserwowałem pierwsze 66.
British Diamond, po przejęciu tych ładunków, dostawy realizował do Rotterdamu (x4) i Montoir (x2). Natomiast siódmy przeładunek, z przedłużającym się oczekiwaniem na któregoś Yamalmax-a, był pierwszym ogółem z nieobserwowanych przeładunków w Sarnesfjorden. :-)
British Diamond nie był optymalnym partnerem dla Yamalmax-ów ze względu na małą pojemność. Różnica maksymalnej wielkości ładunku LNG dla tych dwóch konstrukcji wynosi pomiędzy 15-20 tys.m3.  

14.01.2019 przeładunek z Georgiy Brusilov i następnie dowózka do Montoir.

Oczekiwanie na siódmy przeładunek 19.03.↑ i ↓23.03.2019 r.

Freeport będzie czwartym amerykańskim wytwórcą LNG po Sabine Pass, Cove Point, Hackberry i prawdopodobnie siódmym ogółem (Ras Laffan, Melkøya, Point Fortin), jeśli zostanie planowo zrealizowana dostawa z Trynidadu-Tobago. Bilbao Knutsen jest w drodze, ETA 05.03. Nic więcej nie mam do napisania o tych ładunkach spotowych – dostawcy/sprzedawcy tradycyjnie niejawni.

Obserwacyjnie.
Będzie to czwarta dostawa amerykańska w tym roku (CPx2; +H; +F), ale żadna z tych dostaw nie jest z terminali firmy Cheniere tzn. z Sabine Pass lub Corpus Christii, z którego nie było jeszcze ładunku, a który planowo ma być zasadniczo kontraktowym. Przypomnę, PGNiG ma trwający kontrakt z Cheniere Marketing International i …zaległość w jego realizacji – brak drugiej dostawy z 2019 roku.

W świnoujskim gazoporcie-terminalu NIE było eventu z okazji zawinięcia w lutym WilPride z ładunkiem inaugurującym dostawy z amerykańskiego Hackberry. Wątpię, aby był event z okazji zawinięcia Bilbao Knutsen z Trynidadu-Tobago, terminal Point Fortin. To jest za blisko San Escobar!
Ale może odbędzie się event z okazji zawinięcia British Diamond z ładunkiem inaugurującym dostawy z amerykańskiego Freeport.
Wytwórca LNG odpowiednio polityczny, armator tym bardziej, nazwa metanowca OK, no i to NARODOWE jego malowanie!!! Dużo bieli i czerwieni, ufff… . Dziegciem jest ten udział w transferze jamalskiego LNG po Europie, ale kto czyta MORSKOŚCI!? :-)

Wacław Sałaban, w dniu raz na cztery lata - 29.02.2020 r.


To nie uchodźcy rozwlekli zarazki po Europie. To m.in. katolicy pływający statkami sanatoryjnymi i latający samolotami dowieźli wirusy na Stary Kontynent i rozwlekli go po nim. Test powalenia Europy za pomocą broni biologicznej został skutecznie przeprowadzony i nie był to atak od południa! My się przed koronawirusem obronimy, identycznie jak Amerykanie – stworzymy swojego własnego, NARODOWEGO!

Wacław Sałaban,
potencjalnie narażony na zarażenie wirusem, pracujący klawiaturą laptopa w rękawiczkach chirurgicznych i w masce HEPA (amerykańskie służby sanitarne ostrzegają: mężczyźni noszący brodę mogą być bardzie narażeni na koronawirusa), wszystko to na wypadek ryzyka zarażenia poprzez zadziałanie technologii mobilnej 5G.

1 komentarz:

  1. I ja się dołożę do Pana tekstu na dole artykułu:

    Influencer - z łac. influenza - "grypa" - to osoba która zaraża innych poprzez Internet. Często nie jest to jednak zarażanie chorobą zakaźną, a rakiem, którego to w sieci WWW można znaleźć dość powszechnie (patostreaming).

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,