piątek, 21 lutego 2020

Brak szczegółowych danych

Od dłuższego czasu nie zamieszczam precyzyjnych informacji o dostawach w ramach kontraktów krótkoterminowych, czyli o ładunkach spotowych. Dotyczy szczególnie braku informacji o prawnych sprzedawcach ładunków spotowych dla PGNiG, w moich wpisach i zestawieniach, np. w Dostawy spotowe do Świnoujścia.

Dla wszystkich dostaw, przyjętych przez świnoujski terminal importowy LNG, znane są terminale skraplające/wytwarzające/załadunkowe/importowe, oraz statki (metanowce) dostarczające te ładunki i ich armatorzy. Ta wiedza, prawie wyłącznie(!) jest na podstawie obserwacji ruchu statków z pomocą AIS oraz z internetowych komunikatów Stacji Pilotów (SZCZECIN-PILOT Sp. z o.o.), dyspozytora w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie (Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego). Podana kolejność nie jest przypadkowa!

Natomiast w znacznej części dostaw spotowych/okazjonalnych/interwencyjnych, podmioty realizujące ten import są nieokreślone lub niejednoznaczne.
Niestety, uczestniczące w handlu spółki-córki podmiotów zajmujących się handlem w imieniu eksportera/wytwórcy, oficjalni pośrednicy handlowi (np. Centrica LNG Co Ltd.) lub występujący reeksport, często zamazują, wręcz skrywają, faktycznych sprzedawców tych ładunków.
Niestety żadna z firm uczestniczących w tym imporcie tj. PGNiG, Gaz-System i Polskie LNG (wszystkie podmioty będące bezpośrednio lub pośrednio spółkami skarbu państwa), nie odczuwają potrzeby informowania o tym „parametrze” ładunku, poza przypadkami medialnego hałasu na potrzeby polityczne.


Przykłady tych MEDIALNYCH dostaw spotowych:

[04.] - norweski ładunek, pierwsza dostawa nie katarska, wykorzystana medialnie do wskazania możliwości bycia światowym graczem na rynku LNG.

[16.] - dostawa wizytówkowa, tzn. pierwsza dostawa amerykańskiego LNG od Cheniere, jako szumna inauguracja współpracy energetycznej z sojusznikiem, podkreślona namiotowo-plażowym eventem.

[18.] - jedyna katarska dostawa interwencyjna, w sytuacji wstrzymania odbioru zawodnionego gazu z wschodniej gazrurki, medialnie użyta do wskazania możliwości zakręcenia kurka gazowego po stronie kupującego. Gdyby nie ta potrzeba, to w ciszy informacyjnej, byłaby traktowana jako kontraktowa.

[32.] - reeksport amerykańskiego LNG przez Endesa SA (Madryt), wykorzystana medialnie w celu pokazania się w roli gracza na światowym rynku handlu LNG.

[50.] - reeksport amerykańskiego LNG przez Naturgy Energy Group SA (Barcelona), jak wyżej.

[55.] - reeksport amerykańskiego LNG przez francuski Total, jak wyżej.

[65.] - inauguracja kontraktu długoterminowego z Cheniere Marketing Internacional. „My i USA” + namiotowo-plażowy event, ale bez „właściwych” prezesów i bez ambasadorki Georgette Mosbacher. Było ubogo - tylko świta ministerialna z drugoplanowych ministerstw.
Ciekawe, że drugą nominalną dostawę w 2019 roku, w ramach tego kontraktu, CMI jednostronnie przełożyło na 2020 rok. Z tego powodu, tę osieroconą dostawę umieściłem w zestawieniu spotów.

[74.] - pośrednictwo w dostawie amerykańskiego gazu ziem. od Cheniere Energy dla ERU Trading z Ukrainy, demonstracja bycia bałtyckim hubem LNG i światowym graczem na rynku handlu gazem.


Obserwując media, zasadniczo ze względów politycznych, tylko ładunki amerykańskie mogą być … medialne. Z dostaw norweskich (równie licznych) tylko inaugurujący ładunek [4.] był wart uwagi mediów. Podobnie jest z dostawami katarskimi (wyłącznie inauguracje), zdecydowanie ilościowo i wielkościowo dominującymi nad łącznie całą resztą (ilościowo 59:25, wielkościowo 3:1). A medialnie dostrzeżone były tylko dwa: bezwzględnie pierwszy ładunek - dostawa rozruchowa [1.], oraz [3.] - pierwszy ładunek komercyjny, uroczyście przyjęty podczas namiotowo-plażowego eventu. Mało tego, wcześniejszy, oczekujący wtedy na redzie Skagen ładunek norweski [4.] specjalnie przetrzymano, aby tym pierwszym komercyjnym był ładunek katarski. Katarczycy też lubują się w eventach i PR. Ale import katarskiego LNG jest …wstydliwy! :-)
Kosztuje, jest podejrzany kulturowo, nie jest jednoznacznie polityczny i nie jest sojuszniczy!!!
Skąd to przeświadczenie? W mediach regularnie eksport LNG do Polski, narodowo wymieniany jest w kolejności: amerykański, norweski i katarski LNG. Sprzecznie z kolejnością zawartych umów, z kolejnością pierwszych dostaw, z wielkością poszczególnych kierunków importu :-)

W przypadku pozostałych około 20 dostaw spotowych, podawane informacje o prawnym sprzedawcy ładunku były mało precyzyjne lub ich w ogóle nie było. No cóż.
Nie, NIE, nie będę podejmował oficjalnych prób kierowania zapytań do biur / rzeczników prasowych PGNiG, Gaz-System i Polskie LNG! To jest daremny trud.

Wacław Sałaban, luty 2020 r.

2 komentarze:

 1. Uparcie ciśnie się więc w głowie pytanie: czy ładunek z Nigerii będzie "medialny"?

  A co do głównego dostawcy LNG do Polski, pewna grupa (p)osłów usiłowała swego czasu wzniecić medialną "zadymę", zadając głośno pytanie, czy przypadkiem polski podatnik nie finansuje w ten sposób islamskiego terroryzmu. Ale żeby było ciekawej, część tych polityków przekręcała nazwę kraju... na Kuwejt! Celowe działanie czy niedouczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To "dobra zmiana"! M.in. ci, którym do życia tantiemy nie wystarczają :-)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,