sobota, 15 lutego 2020

Marszruty Q-Max a koronawirus

Sygnalizowany i obserwowany, na podstawie ruchu statków z katarskim LNG, regres w chińskim imporcie skroplonego gazu zaczyna mieć wymiar masowy. Nie jest on tak widoczny w ruchu jednostek typu Q-Flex, ale dla jednostek Q-Max jest zdumiewający.

Poza opisywanym, ewidentnym, zawróceniem trzech Q-Max (Al Dafna, Umm Slal, Mekaines) z marszruty na Daleki Wschód, kolejny Q-Max (Al Mayeda) płynie do Suezu. W tym samym czasie wypłynął też Al Mafyar z ładunkiem dla Południowej Korei.
Aby zwymiarować skalę zmian, należy porównać intensywność zawinięć Q-Max do Europy w poprzednich miesiącach. Po intensywnych odbiorach we IX i X 2019 (po 6 ładunków), głównie przez terminal Milford Haven (po 5), w kolejnych miesiącach XI 2019 – II 2020, docierały do Europy (Milford Haven) wyłącznie pojedyncze Q-Max!. Teraz też płyną 4 jednostki, ale równocześnie!

Interesujące jest kto będzie zasysał ten strumień LNG? Brytole na pewno (Umm Slal już deklaruje UK), ale kto jeszcze? Hiszpanie? Francuzi, Belgowie, czy Niderlandczycy? Ale te 3 ostatnie nacje ssą intensywnie znaczne ilości jamalskiego LNG.

Rozmieszczenie 14 Q-Max w dniu 15.02.2020 roku o h1300 CET.

Oczywiście, rezygnacja Chin z odbioru dostaw nie dotyczy wszystkich ładunków Q-Max, ale opóźnienia w rozładunkach są poważne:
- Aamira, po ponad tygodniowym oczekiwaniu na rozładunek na redzie Tianjin, 13.02. wpłynął do terminalu LNG Caofeidian – trwa rozładunek,
- Shagra od ponad tygodnia kotwiczy z ładunkiem na redzie Tianjin,
- Bu Samra od 11.02. krąży wkoło w centrum Morza Żółtego, w oczekiwaniu na decyzję: dokąd,
- Lijmiliya  od 13.02. z minimalną prędkością manewrową wpływa na Morze Żółte, cel Chiny,
- Al Samriya przemierza Morze Południowochińskie z deklarowanym celem Chiny,
- Zarga zbliża się do Cieśniny Malakka z mało sprecyzowanym portem docelowym: Daleki Wschód.

Z pozostałych 14 Q-Max, Rasheeda i Mozah powracają z Chin oraz Korei, a Al Ghuwairiya z Milford Haven.

Wacław Sałaban, połowa lutego 2020 r.

Wybory prezydenckie 2020. Konwencja PiS w Warszawie:
↓↓  ↓↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,