wtorek, 3 marca 2020

Wirusowa nadpodaż katarskiego LNG w Europie


Trzy wstrzymane lub zawrócone z marszruty do Chin metanowce klasy Q-Mac (Al Dafna, Umm Slal, Mekaines), z podążającym tuż za nimi Al Mayeda, popłynęły do Europy - wszystkie z portem docelowym Milford Haven!!! Tym samym Kanał Świętego Jerzego i Morze Celtyckie, za sprawą klęski urodzaju LNG, stały się przechowalnią floty Nakilat oczekującej w kolejce na rozładunek. Do oczekującego Q-Flex Mesaimeer (od 17.02.) dołączyły kolejno wymienione Q-Max.

Dobę wcześniej wszystkie 4 katarskie metanowce kotwiczyły w Kanale Świętego Jerzego. 
Maran Gas Apollonia wraca pod balastem po rozładunku [85.],
Bilbao Knutsen z ładunkiem [86.] z Point Fortin płynie do Świnoujścia,
a British Diamond z ładunkiem [87.] wypłynął z Zatoki Meksykańskiej (Freeport).

Na przełomie II/III trwały w Milford Haven rozładunki dostaw amerykańskiego LNG z Cameron LNG (Marvel Eagle), Freeport (Shinshu Maru), Corpus Christi (Adriano Knutsen) i Sabine Pass (Madrid Spirit), oraz z Trynidadu-Tobago (GasLog Greece). I te rozładunki trwały nietypowo długo, po 3-4 doby, blokując odbiór ładunków katarskich.

Po ogłoszeniu kryzysu epidemiologicznego zintensyfikowany został też ruch jednostek Q-Flex do Europy. Ale tu przechwytującymi te dostawy stały się terminale: turecka Marmara, grecka Revithoussa i belgijskie Zeebrugge. Tu ewentualne rozróżnienie „zawróconych” dostaw jest niemożliwe.


Al Khattiya powraca po rozładunku 27-29.02. w terminalu Marmara Ereğlisi. Murwab i Al Shamal dryfują z ładunkiem przeznaczonym dla Marmara Ereğlisi.
Al Sahla dryfuje z dostawą do terminalu Revithoussa. Uprzednie dwie dostawy dowiezione do Revithoussa były częściowe: współdzielona z terminalem Sagunto (Fraiha) i będzie z terminalem Kartagena (Onaiza).

Wacław Sałaban, marzec 2020 r.6 komentarzy:

 1. Jest szansa, że Al Nuaman wpadnie do Świnoujścia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest! Dawno był, a pretekst dla bytności Al Nuaman na Zat.Pomosrkiej, jako dostawca 60-tego ładunku katarskiego dla świnoujskiego terminala, jest stosowny :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Al Nuaman przepłyną Kanał Sueski i ??? Zastanawiające. Stoi w oczekiwaniu na przepłynięcie Kanału w kierunku południowym?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bywa tak, gdy Q-Flex się nie śpieszy. Przypomnę, zespoły ochrony fizycznej wyokrętowują na redzie Suezu przed wejściem do Kanału :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety. Nie zobaczymy Al Nuaman'a w Świnoujściu. Nie tym razem. Kieruje się do Zeebrugge.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Info o tym jest zestawieniu: Q-Flex > Europa+Turcja :-)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,