niedziela, 15 marca 2020

British Diamond cz.2

Dostarczył ładunek LNG z czwartego, różnego, amerykańskiego terminalu importowego spośród sześciu już funkcjonujących. Te 4 to Sabine Pass, Cove Point, Cameron LNG Hackberry i Freeport. Nie mieliśmy dostaw z Corpus Christi i Elba-Savannah. Dowieziony ładunek jest z grupy małych ładunków spotowych, wielkościowo zbliżony do typowego ładunku norweskiego (943 GWh /141,6 tys.m3).
Na jednostkę British Diamond (armator BP) patrzmy przez pryzmat bycia przez nią starszym reprezentantem grupy metanowców armatora Maran Gas Maritime Inc. Tymi młodszymi, siostrzanymi, są: Maran Gas Sparta, Maran Gas Posidonia, Maran Gas Apollonia i były już w Świnoujściu z dostawami. Czy one będą stale obsługiwały zwózkę LNG z Zatoki Meksykańskiej do Polski? Nie sądzę, gdyż ów armator ma (będzie miał liczną) grupę optymalnych jednostek o pojemności po 170-180 tys.m3.

Tym i poprzednim wpisem wspomniałem o dwóch armatorach aspirujących do bycia podmiotami użyczającymi swoje metanowce do transferu amerykańskiego LNG do Polski, no i do ewentualnego reeksportu (kontrakty są w formule FOB).
Podobno jest jeszcze trzeci armator, ale potencjał jego floty jest …śmiesznie mały - obecnie nawet cała jego flota nie obsłuży naszego importu (FOB) z USA. No, chyba, że chodzi o jego powiązania armatorsko-stoczniowe (Hyundai LNG Shipping ↔ Hyundai Heavy Industries)? Lub zatrudnienia wyłącznie do realizacji naszego reeksportu spotowego.
Przypomnę, do transferu naszego zakontraktowanego importu LNG w formule FOB (5,5 mln t), z głębi Zatoki Meksykańskiej, jest niezbędna flota ośmiu metanowców o pojemności po 170-180 tys.m3, krążących przez Atlantyk wręcz według promowego rozkładu jazdy (+/- 1 doba). Częsty reeksport lub użycie do części zwózki jednostek mniejszych pojemnościowo, od razu wymusi zatrudnienie kolejnej jednostki/jednostek.

Wacław Sałaban, marzec 2020 r.


Zwykły poseł Jarosław Kaczyński, tak jak uprzednio zwykły opozycjonista, który po przespaniu pierwszych dób stanu wojennego u mamusi, następnie znikł na kilka miesięcy, pewnie teraz, po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego, sam siebie zamknął na kwarantannę medialną. Znów ciężki czas, jak i gdzie się opowiedzieć.

2 komentarze:

 1. Cytat: "Nie mieliśmy dostaw z Corpus Christi..."
  Już będą. Właśnie Oak Spirit wpływa do Corpus Christi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. >> https://www.morskosci.pl/2020/03/oak-spirit-ponownie.html :-)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,