piątek, 13 marca 2020

Oak Spirit ponownie

Pierwsza zapowiedź o ponownym zawinięciu Oak Spirit do Świnoujścia została podana przez Stację Pilotów popołudniem 12.03., 20 dni przed zawinięciem (ETA 01.04.) i w momencie, gdy metanowiec był na środku Zatoki Meksykańskiej, podczas powrotu (pod balastem), po rozładunku w Rotterdamie (27.02.). Był „na rozdrożu”, gdzie tu płynąć? Do Sabine Pass, skąd typowo operował, a może do Corpus Christi?


Prawdopodobnie będzie to druga dostawa (zaległa z 2019 roku) w ramach kontraktu z Cheniere Marketing International. Ubogi event w gazoporcie, z okazji dostawy pierwszego ładunku od CMI, odbył się 25.07.2019 roku. Nie zaszczyciła go pani ambasador Georgette Mosbacher, a zamiast prezesów byli przedstawiciele ministerstw z trzeciego sortu – mało siłowe resorty. Drugiego eventu NIE będzie. Sojusznik Trump zamknął nas (bezwizowców!) w strefie Schengen. Ufff… wskazał nam właściwe miejsce :-)
Ale jest szansa na nowy rekord wielkości ładunku niekatarskiego! Oak Spirit ma nominalną poj. 173,4 tys.m3. Będzie to też debiut ładunku z drugiego terminala wytwórczego (eksportowego) firmy Cheniere - Corpus Christi.

Wacław Sałaban, marzec 2020 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,