środa, 10 lipca 2019

Przypłynie Oak Spirit

Po długim wyczekiwaniu (tylko na 7 dni przed ! - rekord?), zostało potwierdzone powtórne w tym roku zawinięcie Al Ghashamiya, przez oficjalne źródła tzn. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i zaraz potem przez Szczecin-Pilot. Wpłynięcie odbędzie się 16.07., czyli dobę później od daty przeze mnie uprzednio podawanej na podstawie sygnału AIS (reda Skagen 14.07. h0400) nadawanego z pokładu metanowca.

Ale to nie wszystko, gdyż równocześnie ZMPSiŚ zapowiedział zawinięcie kolejnego metanowca, debiut Oak Spirit (ETA 26.07.), który po powrocie z Yokkaichi w Japonii, zakotwiczył na redzie Sabine Pass przed północą 08.07. (CEST). Po załadunku ma popłynąć do Świnoujścia.
Czyżby ZMPSiŚ specjalizował się we wczesnym informowaniu dostaw, jeszcze przed ich załadunkiem? Tak było z 61 dostawą - spotem, zrealizowanym przez Maran Gas Sparta, też z Sabine Pass.


Prawdopodobnie będzie to dostawa inaugurująca kontrakt PGNiG z Cheniere Marketing International, który, przypomnę, początkowo na lata 2019-2022 opiewa tylko po 0,13 mln ton rocznie, później, w latach 2023-2042 po 1,45 mln. Ta inauguracja realizacji umowy była zapowiadana na połowę 2019 roku. Tym samym należy oczekiwać w tym roku jeszcze jednego ładunku w ramach tej umowy, gdyż 0,13 mln ton LNG = 300 000 m3 LNG.


Oak Spirit ma pojemność 173 400 m3, zbudowała go stocznia Daewoo (DSME) w 2016 roku, armatorem jest Teekay i będzie to debiut tego armatora w Świnoujściu. Zaznaczam to, gdyż podobno PGNiG rozważa jak w przyszłości zwieźć około 75 ładunków rocznie w formule FOB z USA.

No to Duch Dębu/Dębowy Duch dostarczy 65 ładunek do świnoujskiego terminala. Może ustanowi rekord wielkości ładunku dowiezionego jednostką inną od Q-Flex?

Wacław Sałaban, lipiec 2019 r.


Czy wychodząc po deszczu ze sklepu IKEA i widząc TĘCZĘ,
należy się z obu epizodów wyspowiadać?

2 komentarze:

 1. Mógłby Pan przytoczyć artykuł w którym opisuje Pan LNG (w internecie znalazłem wiele danych jednak mało wiarygodnych) a Pan z tego co kojarzę podał dość dokładne wyliczenia a nie 1m3 LNG=600 Nm3 co dla "Kowalskiego" nie brzmi dokładnie nie wspominając fizyka,chemika fachowcu od LNG nie wspominając.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, … nie ma idealnie precyzyjnych przeliczników gdyż: LNG ≠ LNG, z powodu różnych źródeł gazu ziemnego, różnic w technologii oczyszczania i skraplania, w końcowym efekcie różnej kaloryczności gazów, również różnych technologii regazyfikacji, no i w wyniku … tajemnic handlowych/politycznych dotyczących elementów cenotwórczych. Ufff… .

  Ja używam wzorów: ~ 0,43 tony LNG = 1 m3 LNG = ~ 600 m3 gazu ziemnego
  Są źródła podające ciut inne przeliczniki: 0,45 tony LNG = 1 m3 LNG = 630 m3 gazu ziemnego (bez podania źródła gazu ziemnego jako surowca tego LNG).

  Oraz przyjmuję że: 1 m3 gazu ziemnego = 11,1* kWh, 1 GWh = 150,15 m3 LNG
  * wartość współczynnika konwersji (zależna od kaloryczności gazu) jest różna dla poszczególnych dostaw i jest identycznie poufna jak cena kubika gazu importowanego. Ja przyjmuję stałą wartość [11,1] w celach porównawczych odebranych dostaw w naszym terminalu.

  Dziękuję za podpowiedź.
  Obiecuję, że napiszę i zamieszczę stosowną ściągę (w bocznej szpalcie) o: mld/mln/tys, ton/m3/GWh, g.zm/LNG. Ale w brytyjskie jednostki m.in. stopy3 nie będę wnikał :-)

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,