piątek, 19 lipca 2019

Trzecie zawinięcie Al Ghashamiya

Dostawy importowe LNG w drugim półroczu 2019 zainaugurował Al Ghashamiya, swoim powtórnym w tym roku zawinięciem w dniu 16.07. Była to 64./49. dostawa ogółem/katarska i trzeci pobyt tego Q-Flex w świnoujskim gazoporcie.


Wymiarowo (nominalnie) najpakowniejszy Q-Flex (217 330 m3) przewyższa siedmiu swoich braci z Samsunga (SHI) o 330-1130 m3 LNG. Tym razem dowiózł ładunek również o wielkości energetycznej 1423 GWh - po raz trzeci. W pojedynczych kubikach LNG największy (+39 i +48 m3). Ogółem jest to trzecia wielkościowo dostawa odebrana w świnoujskim terminalu.


Kolejna katarska dostawa (pierwsza sierpniowa) jeszcze nie wypłynęła z Ras Laffan, a będzie to 50. Z okazji tego zawinięcia na pewno nie będzie hucznie pompatycznego eventu, zarazem hucpy politycznej - nie ten dostawca/eksporter.


Trzecie zawinięcie Al Ghashamiya obserwowałem naocznie. W kolejnych wpisach zaprezentuję zdjęcia z wpływania tego metanowca do gazoportu.   

Wacław Sałaban, lipiec 2019 r.

PS Dawno nie pisałem o terminalu w Kłajpedzie (FSRU), gdyż nic szczególnego od dwóch lat się nie działo. Ilość ładunków zmalała, realizację dostaw opanowały jednostki ARCTIC+ (3 z 4 metanowców ze zbiornikami sferycznymi) stale operujące z norweskiego terminala Melkøya.
Tymczasem płynie i po długiej przerwie w debiutach (od końca IX 2017), pierwszy raz zawinie do Kłajpedy NEPTUNE. Jednostka FSRU czasowo oddelegowana do roli dowozowca. ETA 21.07. Dowiezie norweskie LNG, ładunek wielkościowo typowy, około 140 tys.m3.
Gdyby nie to, że FSRU INDEPENDENCE w marcu przeszedł przegląd i remont (na miejscu), to można by było spekulować o ich podmianie!


Europosłanka Beata Szydło nie dostała się do autobusu, chociaż była jedyną pasażerką :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,