wtorek, 2 kwietnia 2019

Bałtyckie dostawy LNG

Dwa dni przed zawinięciem GasLog Hong Kong do Świnoujścia, PGNiG wydało komunikat informujący kto jest partnerem handlowym w tym imporcie: „Ładunek zakupiono od francuskiej firmy Total, która zawarła wcześniej długoterminową umowę na odbiór amerykańskiego gazu LNG”. Dodatkowo z zapowiedzi PGNiG wynika, że może to być największa jednostkowa dostawa niekatarska, o wielkości pod 170 000 m3 [chronologiczne zestawienie dostaw spotowych do świnoujskiego gazoportu].


W kontekście planowanego (i już dokonanego 21-22.03.2019 r.) zawinięcia Arctic Discoverer do Świnoujścia, sygnalizowałem: Wiosenny spadek wywózek norweskiego LNG, zarazem przedstawiając ostatnie dokonania floty metanowców (Arctic+) związanych z obsługą importu z norweskiego terminalu, oraz dodatkowo w opisie Wyspa Melkøya przedstawiłem ciekawsze kierunki wysyłki norweskiego LNG, wraz z zapowiedzią zawinięcia do Kłajpedy (do burty FSRU INDEPENDENCE) Arctic Princess, po prawie 3,5 miesięcznej przerwie w dostawach LNG.

Okazało się, że tak długa przerwa w dostawach nie była jedynie konsekwencją wysokich światowych cen LNG, została spożytkowana na całkowite opróżnienie INDEPENDENCE oraz przeprowadzenie przeglądu i remontu FSRU na miejscu (!), czym się chwali Höegh LNG.
Dowózka ładunku przez Arctic Princess i powolny rozładunek miał za zadanie ponowne schłodzenie zbiorników FSRU INDEPENDENCE. Rozładunek trwał 3,5 doby tj. od h1000 27. do h2200 30.03.
Teraz nadchodzi okres intensywnych zakupów LNG przez Litwinów, intensywnej regazyfikacji oraz upychanie gazu ziemnego do podziemnych magazynów na Łotwie.
Trzy najbliższe zaplanowane dostawy do Kłajpedy dotrą w połowie kwietnia, na początku i w przełomie drugiej/trzeciej dekady maja. Po tym nastaną dwa miesiące bez dostaw. Trzeci kwartał to debiut dostaw od francuskiego Total, ciekawe z jakiego kierunku? Z Jamału, z Sabetta, gdzie Total ma znaczne udziały w projekcie Jamal LNG?


Opóźniany odbiorem amerykańsko-francuskiego LNG Al Shamal, po wpłynięciu na M.Śródziemne, stoi od 29.03. w dryfie, pomiędzy wybrzeżem Algierii i Balearami.    

Wacław Sałaban, kwiecień 2019 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,