poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Arctic Aurora zadebiutuje w Świnoujściu

Po zrealizowaniu dostawy norweskiego LNG do Barcelony (05-06.04.), Arctic Aurora rano 14.04. zawinął do terminala Melkoya na załadunek. W tym samym dniu na www.szczecinpilot.pl zaawizowano debiut tej jednostki w Świnoujściu (ETA 26.04. o h0600 przejęcie pilota). Ale nie będzie to debiut na Bałtyku* :-)

 Debiut w Kłajpedzie.

Arctic Aurora to jednostka powstała w stoczni Hyundai (HHI) w 2013 r. dla Dynagas LNG Ltd., z pojemnością 155 tys.m3LNG. O tym metanowcu pisałem w kontekście ciekawej obserwacji i jej kontynuacji.
57. historycznie dostawa do świnoujskiego gazoportu jest szansą na rekordowy ładunek norweskiego LNG. Będzie to 8. dostawa z Norwegii, przy czym największa z dotychczasowych miała objętość 143 459 m3 (955 GWh), została dowieziona 25.05.2018 r. przez Arctic Princess.

Metanowiec Arctic Aurora, zasadniczo operując z terminala Melkøya, zatrudniany jest często do odległych dowózek na Bliski, Środkowy i Daleki Wschód, ale ostatnio, od początku 2019 roku, pływa po wodach wyłącznie europejskich: uprzednio zawijał do Dunkierki, Barcelony, teraz do Świnoujścia.
Od połowy 2017 roku zrealizował dostawy do Turcji, Jordanii, Indii, Pakistanu, Egiptu (x2), Kuwejtu, Korei Południowej i Japonii. Nie przedzielane dostawami wewnątrzeuropejskimi. Zasadniczo wracając z tych odległych wojaży realizował dostawy z Kataru do Europy.

Załadunek w Melkøya.

Wiadomo skąd, czym i na kiedy ten ładunek. Typowo nie wiadomo z kim ten biznes? Czyżby realizacja średnioterminowego kontraktu z pośrednikiem Centrica? Skąd ta dedukcja?
Equinor (były Statoil) nie ma udziałów właścicielskich w tej jednostce - jest czarterującym. Gdyby to był spot od Equinor to dostawę realizowałyby raczej Arctic Discoverer/-Voyager/-Princess.

Przypomnę, już jedna jednostka Dynagas LNG Ltd. zrealizowała dostawę LNG do Świnoujścia (07.06.2017). Był to Clean Ocean, z pierwszym ładunkiem z USA, w formie dostawy wizytówkowej od Cheniere Energy z Sabine Pass. Clean Ocean był/jest czarterowany przez Cheniere.

Cieszą mnie takie dostawy spotowe, zapewniające sporą różnorodność jednostek zawijających do świnoujskiego gazoportu. To jak z polskim przemysłem samochodowym – brak własnej, NARODOWEJ, marki samochodu owocuje wszelaką różnorodnością aut na krajowych drogach i to …od dawna (po czasie Warszawy, Syreny i …Tarpana).

Po około 28 h załadunku, Arctic Aurora wypłynął 15.04. o h1500, głosząc w sygnale AIS port docelowy: Świnoujście z ETA 25.04 h 2200.   

Wacek Sałaban, kwiecień 2019 r.

* AA czterokrotnie zawijał do Kłajpedy w latach 2014-2016. Zadebiutował 23.12.2014 r. dostarczając Litwinom drugi historycznie ładunek LNG - pierwszy komercyjny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,