wtorek, 16 lipca 2019

A może Oak Spirit nie zdąży?

Druga lipcowa dostawa już płynie przez Atlantyk. Oak Spirit, po dobie postoju na kotwicy na redzie Sabine Pass (powrócił z Japonii - terminal w Yokkaichi), wpłynął na załadunek 10.07. Wypłynął z ładunkiem 11.07. o h1800. Tempo intensywne, gdyż WYZNACZONY termin wpłynięcia na Zatokę Pomorską 25.07. (zmieniony z wcześniej określonego na 26.) wymaga pośpiechu, a sezon sztormów tropikalnych i huraganów wystartował pierwszym sztormem (Barry) w Zatoce Meksykańskiej. 14 czerwca metanowiec trawersował Florydę i rodzime Bahamy (z uwagi na niesioną banderę).
A może nie zdąży?

Oak Spirit, od momentu przekazania do eksploatacji, pływa w pięcioletnim (2016-2021) czarterze dla  Cheniere Energy (z Sabine Pass) wraz z siostrzaną jednostką Creole Spirit. Tym samym dobór jednostki do realizacji obecnej dostawy jednoznacznie sugeruje inaugurację 24-letniego kontraktu Cheniere Energy z PGNiG, umowy realizowanej w formule DES (transport i odpowiedzialność po stronie sprzedawcy/dostawcy)*.


Czy z okazji inauguracji pierwszego, długoterminowego, kontraktu z amerykańskim podmiotem, w gazoporcie będzie 25.06. po h1200** hucznie pompatyczny event? Czy odbędzie się hucpa polityczna podczas tego zawinięcia z wierchuszką polityków, z wojskowymi orkiestrami zadętymi, harcerzami ZHR, wycieczkami sanatoryjnymi, nie szkolnymi, gdyż obecnie uczniowie zamiast wakacji biegają z papierami pomiędzy szkołami? Czy od końca lipca Oak Spirit zdeklasuje Clean Ocean w byciu medialnym symbolem amerykańskich dostaw LNG do świnoujskiego terminala?


Aby nie być zniesmaczonym, nie wybieram się na to zawinięcie. Oak Spirit zawinie jeszcze nie raz do świnoujskiego terminala.

Wacław Sałaban, połowa lipca 2019 r.

PS Na plaży w gazoporcie (pomiędzy falochronami centralnym i wschodnim) czuje się reaktywację specustawy o gazoporcie. Ilość zawinięć obserwowanych z tego miejsca jest już mocno ograniczona! Zainteresowani bliskim i bezpośrednim widokiem rozładowywanego metanowca niech nie odkładają wyjazdu na ten spektakl. Obserwacje z tego miejsca nie będą dla gawiedzi zwanej suwerenem - będą tylko dla reprezentantów narodu.

* Prawdopodobnie pierwsza dostawa w formule FOB przypłynie do Świnoujścia w 2022 roku, jako inauguracja kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass, z powstającego terminala Calcasieu Parish.
** Przejęcie pilota na redzie jest wyznaczone bardzo nietypowo - na h1000. Nie na h0001; 0200; 0600 lub 0700.


Posłanka Bernadeta Pogarda z Łomży PiSuje o …chłystku…

Europosłanka Szydło zalicza trzeci NOKAUT! Może pora zejść z ringu?

4 komentarze:

 1. Heros odwiedził na redzie metanowiec przez ok. 2,5 godziny. Powód wizyty pewnie pozostanie nieznany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te ok.2,5h (h1000-1220) cumowania Herosa przy burcie metanowca to:
   1. WIZYTACJA wierchuszli politycznej?
   2. Inspekcja autoryzacyjna przed zawinięciem?
   3. Dostawa artykułów spożywczych, podobna do obsługi Maran Gas Sparta?
   Do wyboru, do KOLORU :-)

   Usuń
 2. Zapewne związane to jest z tą informacją:
  "Wpłynięcie metanowca do portu w Świnoujściu zaplanowano na 26 lipca. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele rządu RP, a także ambasady USA."
  Źródło: https://www.swinoujskie.info/2019/07/23/ambasador-usa-georgette-mosbacher-odwiedzi-w-piatek-swinoujscie-jest-okazja/

  Myślę, że Heros dostarczył niestandardowe gadżety propagandowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jednak wszystkie komentarze ustępują temu pod powyżej wymienionym linkiem i pod tytułem wpisu - Ambasador USA Georgette Mosbacher odwiedzi w piątek Świnoujście...:
  "Mmm świeża krew dla naszych komarów…"
  :-)

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,