poniedziałek, 9 grudnia 2019

Drugi raz Duhail

Już wiadomo kto (planowo) zakończy dowózkę tegorocznego importu LNG do świnoujskiego terminala. Według zapowiedzi Stacji Pilotów i ZPMSiŚ będzie to 18. tegoroczna dostawa katarska zrealizowana drugim zawinięciem metanowca Duhail, ETA 26.12. Debiut tego Q-Flex był niedawno, 26.09.2019 r. Ostatnio mało intensywna jest eksploatacja tego metanowca – pomiędzy obydwoma podróżami do Świnoujścia zrealizował tylko jedną krótką do hinduskiego terminala w Dahej.

Duhail wypłynął z Ras Laffan w południe 18.11. i po niespiesznej żegludze (+2 doby do typowego czasu) rano 30.11. zakotwiczył na redzie Malty. Postój trwa nadal i pewnie potrwa jeszcze około tygodnia, a kolejne 10 dób wystarczy na dopłynięcie na Bałtyk. Łącznie 16 dób łukowania na kotwicy pod Maltą jest trudno wytłumaczalnym zabiegiem logistycznym.
Do tego, mimo powyższego, docelowe zawinięcie nastąpi w środku świąt? To tak w ramach świątecznego prezentu, dodatkowo dla około 15-20 osób asystujących przy zawinięciu i ich rodzin. Asystę wraz z obsługą zawinięcia, poza typowo pełniącymi dyżury w porcie, na holownikach (+ inne jednostki) i w terminalu, wykonuje też kilkanaście osób dodatkowo wzywanych.
Sensownym wytłumaczeniem w takim planowaniu jest ewentualnie nadciągająca flota metanowców z zamiarem zawinięcie na początku nowego roku (!?). Wypatrujmy jej :-)

Duhail na redzie Malty, półtora roku wcześniej, będąc w podróży do Zeebrugge.
Postój trwał ponad tydzień. Rozładunek odbył się w dniach 22-23.05.2018 roku.
[zdjęcia z 8 i 14.05.2018, foto. Igor Z. Dziękuję!]

Tymczasem w świnoujskim terminalu od trzech dób trwa intensywna regazyfikacja (pełną zakontraktowaną mocą), zupełnie nieadekwatna do przygotowań na przyjęcie świątecznego ładunku, tzn. 26.12. o h0730 przyjęcie pilota przez Duhail i wejście do gazoportu po h1000. To czyj będzie 77. ładunek w gazoporcie i przez który metanowiec będzie dowieziony?

Wacław Sałaban, grudzień 2019 r.


Banaś ponad wszystkich i ponad WSZYSTKO!

3 komentarze:

 1. Czując się jak u siebie, wypatrzyłem Gaslog Greece awizowany na 18 grudnia. Czyli na Duhail przypłynie 78 dostawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj rano zadałem pytanie firmie profesjonalnie zajmującej się śledzeniem przepływów LNG/ropa/węgiel [współpracujemy w wymianie myśli :-) ]: jaki metanowiec podejrzewają o zawinięcie do Świnoujścia przed ŚBN? Wytypowali 5 i wśród nich GG. Ale ten komunikat w AIS o SUEZ CANAL nie pasował! Może jeszcze na mostku nie wiedzą dokąd? Albo nie sprawdzili na mapach, że na Bałtyk to można bez przechodzenia K.Sueskiego :-)

   Usuń
 2. No tak. Całe szczęście, że Dyspozytor w Szczecinie już wie. :)

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,