niedziela, 11 sierpnia 2019

Koniec sezonu w Europie? – Odmowa i spoty? – Bez rezygnacji odbioru?

W połowie sierpnia, w dniach 07-16.08., zrobiła się luka w zawinięciach Q-Flex do Europy. Podobnie jest z liczbą zawinięć Q-Max - nastąpił w sierpniu radykalny spadek. Obecnie na wodach Europy równocześnie operuje maksymalnie 6-8 jednostek Q-Flex/Max, gdy w szczycie krążyło ponad 15. Jest to nieomylny znak dokonywania zmiany kierunku intensywnych, katarskich, wysyłek LNG, z Europy na Daleki Wschód. Nadchodzi jesień … .

Ta nadchodząca jesień, oraz nagłe w amerykańskim terminalu Sabine Pass odstawienie dwóch linii technologicznych (z pięciu i to nie najstarszych linii!) do pilnego przeglądu konserwacyjnego (remontu?), „zaowocowało” wstrzymaniem drugiej wysyłki do Świnoujścia w ramach zainaugurowanego pod koniec lipca 24-letniego kontraktu na import LNG od Cheniere Marketing International. Podobno ten drugi, nominalnie tegoroczny, KONTRAKTOWY ładunek przypłynie w przyszłym roku.


My regularnie od 1,5 roku odmawiamy Katarczykom odbioru części dostaw (regularnie po 3 ładunki w każdym półroczu), a Amerykanie odmawiają nam terminowej dostawy kontraktowego ładunku! Czy to miał na myśli wiceprezes PGNiG mówiąc ostatnio: „W relacjach z partnerami biznesowymi cenimy sobie na równi z konkurencyjną ofertą wiarygodność i bezpieczeństwo dostaw…”. Ale wiceprezes zapewnił, że jesienią zakupimy i sprowadzimy okazyjne cenowo spoty z Sabine Pass.

Jednak jeśli jesień w Europie będzie wczesna (są tego symptomy), a Brytole w pierwszą zimę po brexicie będą chcieli mieć ciepłą wodę w kranach i ciepełko w domach, to będą konkurować cenowo o LNG z Dalekim Wschodem.
Oczywiście, Katarczycy temu podołają i LNG nie zabraknie, ale cena spotów wzrośnie, co spowoduje, że PGNiG (w konsekwencji) odbierze wszystkie katarskie dostawy w tym półroczu, tzn. po dwa ładunki miesięcznie do końca 2019 roku. Co nawet w przypadku braku dostaw norweskiego LNG da łącznie 28 dostaw w 2019, co kiedyś tam było deklarowane na ten rok.
Na przyszły rok zapowiadane jest, kolejny raz, 39 dostaw. Obserwujmy.

Wacław Sałaban, sierpień 2019 r.


dobra zmiana: prawo i sprawiedliwość z kłamstwem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,