sobota, 26 września 2020

Al Ruwais po raz piąty

Tym razem zapowiedź zawinięcia 71 dostawy katarskiej (ETA 08.10.) ZPMSiŚ opublikował (jako pierwszy podmiot) jeszcze przed wejściem metanowca do Kanału Sueskiego. Przypomnę, poprzednią (70 - Al Khattiya) dyspozytor zapowiedział niecały tydzień przed wpłynięciem :-) Stacja Pilotów potwierdziła przekazanie pilotów o h0600*.

Perypetie wspomnianego Al Khattiya podczas żeglugi wzdłuż wybrzeża portugalskiego opisywałem wcześniej, teraz trwa bardzo nietypowo czasowy postój tego Q-Flex na redzie Skagen - kotwiczy już czwartą dobę, od 23.09. h1700. Się naprawia? Wystarczyło tylko napisać, że w drodze powrotnej ze Świnoujścia Q-Flex bardzo rzadko zatrzymują się na redzie Skagen i sporadycznie bunkrują.

Al Ruwais to kolejny Q-Flex dołączający do grupy z 5 zawinięciami do Gazoportu Świnoujście. No cóż, zamiast brakujących debiutów pięciu Q-Flex, starzy znajomi kolejno piąty raz zawijają - wszyscy w tym roku: Al Khuwair, Al Hamla, ostatnio Al Khattiya teraz Al Ruwais. To grono uzupełnia Arctic Princess no i Al Nuaman, który po czterech(!) kolejnych zawinięciach raz za razem do Milford Haven, obecnie płynie do Pakistanu.

Rozładunek w Sagunto w dniu 30.08.2020 roku - realizacja poprzedzającej dowózki.

Poprzednie 4 ładunki Al Ruwais były nieszczególne, typowe dla Q-Flex z DSME (1374/1378/1374 i 1374 GWh). W przeciwieństwie dla Al Khattiya, Al Ruwais ciut zaniża średnią dla tej wersji Q-Flex (1376).
Jest klasycznym wyrobnikiem, jest jednym z najstarszych Q-Flex, jednym z czterech pierwszych oddanych do eksploatacji (X-XI 2007), zarazem jednym z dwóch pierwszych ze stoczni DSME (wraz z Al Safliya), spośród 16-tu jednostek tam wybudowanych na 31 - wyłącznie dla floty Nakilat!
Pierwszą swoją dostawę, [17.] w czerwcu 2017 roku, dla Terminalu Świnoujście realizował w skomplikowanym czasie tzn. dopłynął do Suezu nocą 06/07.06.2017 r. Było to dobę po ogłoszeniu zerwania stosunków dyplomatycznych z Katarem przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Libię, Bahrajn i Jemen, pod dyktando Arabii Saudyjskiej, a z inspiracji naszego GŁOWNEGO sojusznika.
Był pierwszym z floty Nakilat przepływającym Kanał Sueski w tej niestabilnej sytuacji politycznej. Niedługo po tym, to Katar zaprzestał wysyłać zasadniczy trzon swojej floty kanałem, a wykorzystując wcześniejszą zwyżkę cen za ów transfer kanałowy, wraz ze spadkiem cen za paliwa, oraz rezygnując z kotwiczenia na przestojach na redzie Fudżajry, na wodach ze skonfliktowanymi ZEA (brak czynnika braku czasu – zamiast postoi wydłużone trasy) i wprowadził marszruty dookoła Afryki, będące równoważne ekonomicznie. Po prawie trzech miesiącach transfery kanałowe Q-Flex/Max powróciły do normy - ciekawe co Egipt zaoferował Katarczykom?
Mimo trwającego impasu dyplomatycznego z ZEA (m.in.), Al Ruwais pływa pod niezmienioną nazwą, chodź miasto Al Ruwais jest zlokalizowane we wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jest zasilane gazem ziemnym z gazociągu ciągnącego się z …Kataru. :-)

Wacław Sałaban wrzesień 2020 roku.

* zapowiada również na 03.08.10. zawinięcie do Świnoujścia drobnicowca Da Chang z …kretem na pokładzie, precyzyjniej, z oczekiwaną przez Świnoujście maszyną do drążenia tunelu pod Świną. W tabeli, w kolumnie tonaż (GT), podano wartość 1. Fakt, jedzie JEDNA maszyna :-) Da Chang opłynął Euro-Azję Przejściem Północno-Wschodnim, właśnie trawersuje Nordkapp. 
Czy będzie stosowne powitanie na falochronach Świnoujścia? Może event z nowym wicepremierem od ministerstw siłowych? SIŁA przyda się przy rozładunku KRETA!

4 komentarze:

 1. "Kret" jest tak nietypowym ładunkiem, że wymaga osobnego wpisu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, za mało wiem o tym krecie, i o tych kretach, aby coś napisać :-)

   Usuń
 2. Pozwolę sobie w tym miejscu zasygnalizować:
  Al Ruwais ze Świnoujścia udaje się do Montoir-de-Bretagne. Wygląda na to, że w drodze powrotnej zabierze jamalskie LNG do Kataru. :)
  https://www.umgdy.gov.pl/ums/port.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wczesną informację :-)
   Czyli Al Khattiya ze Świnoujścia do Zeebrugge, po ładunek dla Dahej dookoła Afryki, to początek nowego, stałego „zjawiska” transportowego floty Nakilat :-)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,