sobota, 5 marca 2022

Calcasieu Pass LNG

Venture Global Calcasieu Pass uruchomiło 7 masowy w USA terminal Calcasieu Pass LNG w Cameron Parish w stanie Luizjana.


Pierwszym załadowanym metanowcem jest Yiannis -Maran Gas Maritime z DSME/174000 (09/2021) - nowy metanowiec w nowym terminalu. Po bardzo długim załadunku w dn. 07-28.02., 01.03. o h0930 odpłynął do Japonii z dostawą dla japońskiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej JERA Global Markets - połączone podmioty Tokyo Electric Power Group i Chubu Electric Power Group. 
Pół doby później w terminalu zacumował Vivirt City LNG - H-Line Shipping kolejna nówka ale z HSHI/174000 (12/2021). Czwartą dobę trwa załadunek.


Venture Global Calcasieu Pass ma kontrakty z Shell, BP, Edison, Galp, Repsol, PGNiG, Sinopec Unipec i China National Offshore Oil Corp (CNOOC). Docelowo będzie produkować około 10 mln ton LNG. Jest pierwszym zakładem eksportowym LNG firmy Venture Global, która planuje budowę 3 kolejnych obiektów eksportowych.

To od tego nabrzeża będą odcumowywać, w formule FOB* i w ramach długoterminowego kontraktu importowego (1,5 mln ton/rok) z Venture Global Calcasieu Pass, metanowce wyczarterowane przez PGNiG. Będą odbierały 22-24 ładunki w roku. Czyli 2 dostawy w miesiącu.
W przypadku użycia nowych konstrukcyjnie LNGC o poj. nom. 174-180 tys.m3, pływających z dużymi prędkościami eksploatacyjnymi (>18w), oraz z efektywnością logistyczną dorównującą eksploatacji (od 10-cioleci!) floty Q-Fleet na trasie Ras Laffan - japońskie terminale LNG, to 2 jednostki obsłużą ów kontrakt na styk!
Jest średnio pojemny metanowiec (160 tys.m3), bezczynnie dryfujący i naprzemiennie pętający się od kilku tygodni po S skraju Morza Północnego. Tak jakby czekał na zatrudnienie (wyczarterowanie) do roli dowózkarza w formule FOB, na trasie Calcasieu Pass → Świnoujście (lub inny terminal wskazany przez PGNiG). Nieustannie go obserwuję. Ciekawe, czy nastąpi dostawa przedkontraktowa (od 2023) i ewentualnie kiedy?
Natomiast podnajmowanie Q-Flex (sporadyczne czarterowanie) nie wchodzi w rachubę, gdyż oba stanowiska załadunkowe w Calcasieu Pass mają górną granicę wielkości cumującego LNGC określoną na poziomie 185 000 m3.

Natomiast nadal nie ma ostatecznej decyzji Venture Global Plaquemines o budowie terminala, mimo pozawierania kolejnych wstępnych umów przez kolejnych importerów: PGNiG (4 mln t/rok), Sinopec, CNOOC, Shell i BP.  

*****  ***

Wstrzymywałem się z publikacją tego wpisu, mimo dużo wcześniejszych doniesień medialnych o technologicznym uruchomieniu terminalu Calcasieu Pass LNG w Cameron Parish w stanie Luizjana, gdyż dla mnie (obserwatora morskiego LNG) momentem inauguracji działania terminalu jest oddanie cum przez pierwszy załadowany metanowiec. Wcześniejsze wytwarzanie LNG w celu napełnienia lądowych zbiorników magazynowych jest tylko wstępnym przygotowaniem do zasadniczego uruchomienia funkcji eksportowej terminala. Kolejne 4 dni opóźnienia, po wypłynięciu 01.03., zostały spowodowane nową sytuacją światową i intensywnością zapowiedzi marcowych dostaw do Terminala Świnoujście.

Wacław Sałaban, luty 2022 roku.

* FOB - (Incoterms 2000): koszty załadunku ponosi sprzedający, przeniesieniem odpowiedzialności i ryzyka za towar ze sprzedającego na kupującego jest moment, w którym towar przekroczy burtę statku.Za moment zakończenia dostawy przez sprzedającego uważa się chwilę, w której towar zostaje załadowany na pokład statku wyznaczonego przez kupującego, w określonym dniu i w formie wymaganej przez zarząd portu. Koszty obsługi asystującej zacumowaniu/odcumowaniu w terminalu ponosi zarządca jednostki.
Wszystkie dotychczasowe dostawy do Terminalu Świnoujście były w formule DES - (Incoterms 2000): towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany do odprawy celnej eksportowej. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

Kościół katolicki w Polsce milczy.
Przypomnę lub uświadomię,
że ów podmiot jest głównym odpowiedzialnym
za negatywną opinię o Ukraińcach,
propagowaną od wieku wśród sporego grona Polaków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,