Dni w sierpniu coraz szybciej się skracają. Przemierzające konstelacje Raka i Lwa Słońce świeci pierwszego dnia miesiąca od 5:07 do 20:28, a ostatniego - od 5:54 do 19:28. Łatwo można policzyć, że noc wydłuża się o 107 minut. Obliczenia wykonano dla znajdującej się w środku Polski Łodzi. Dla innych miejscowości różnice w chwilach wschodów i zachodów Słońca wynoszą kilka do kilkunastu minut.
W połowie miesiąca noce są już na tyle długie i ciemne, że popatrzymy na gwiazdozbiory dwa razy, po zachodzie Słońca i przed jego wschodem.
O godzinie 22:00 stańmy twarzą na północ. Dostrzeżemy tu gwiazdozbiory okołobiegunowe: Wielką Niedźwiedzicę (na północnym zachodzie, z dyszlem Wielkiego Wozu zwróconym na zachód) i Kasjopeję (na północnym wschodzie, w kształcie litery W ułożonej z pięciu gwiazd o podobnym blasku). Niebo na zachodzie zajmą konstelacje, które obserwowaliśmy wiosną: Wolarz (z czerwonym Arkturem), łuk Korony Północnej (w którym w każdej chwili może wybuchnąć gwiazda nowa!) i Herkules (z łatwo dostrzegalną przez lornetkę gromadą kulistą M13). Wysoko nad południowym i południowo-wschodnim widnokręgiem znajdziemy gwiazdozbiory, które najbardziej kojarzą się z ciepłymi, letnimi nocami: maleńką Lutnię (z jasną Wegą i mgławicą planetarną M57), Orła (z Altairem) i wielki krzyż Łabędzia (z jasnym Denebem oraz Albireo, czyli "głową", którą niewielki teleskop rozłoży na dwie gwiazdy o wyraźnie różnych barwach). Na wschodzie zobaczymy pierwsze sygnały jesieni: Andromedę (z galaktyką spiralną M31) oraz Pegaza.
Wróćmy pod rozgwieżdżone niebo około godziny 3:30. Zobaczymy, że firmament znacznie się obrócił (wokół Gwiazdy Polarnej, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Wielki Wóz znajdzie się nisko na północy, a Kasjopeja - prawie pionowo nad głową. Trójkąt Letni (Wega, Deneb i Altair) zmierzać będą do zachodniego horyzontu. Niebo wiosenne oczywiście nie będzie już widoczne. W kierunku południowym, wysoko nad widnokręgiem podziwiać będziemy za to niebo jesienne - Andromedę, Pegaza, a na wschodzie - Perseusza oraz niektóre konstelacje zimowe: Barana, Byka (z czerwonym Aldebaranem), Woźnicę (z jasną Kapellą).
Sierpniowe kwadry Księżyca: nów 4 sierpnia o 13:14, pierwsza kwadra 12 sierpnia o 17:20, pełnia 19 sierpnia o 20:26, ostatnia kwadra 26 sierpnia o 11:27. Zaćmień Słońca i Księżyca nie zaplanowano.
Merkury i Wenus pozostają w naszym rejonie świata niewidoczne. Pierwsza z planet znajdzie się 19 sierpnia w dolnym złączeniu ze Słońcem.
Mars i Jowisz świecą przez cały miesiąc w Byku, blisko siebie i są coraz dłużej i coraz lepiej widoczne w drugiej połowie nocy. Szczególnie efektownie ta para planet wyglądać będzie przed świtem 14 i 15 sierpnia, kiedy kątowa odległość między nimi zmniejszy się do około 0,5 stopnia (można to porównać z obserwowaną z Ziemi średnicą Księżyca). Jasność Marsa to około +0,8, a Jowisza -2,2 wielkości gwiazdowej.
Saturn przebywa w Wodniku i po północy świeci ponad 30 stopni nad południowym horyzontem z blaskiem +0,6 magnitudo.
Do dostrzeżenia dwóch pozostałych planet potrzebna jest lornetka (Uran) lub niewielki teleskop (Neptun) oraz dość dobra orientacja na nocnym niebie. Pierwsze z tych ciał niebieskich znajduje się w tej chwili w Byku (pozostanie w nim do grudnia), a drugie - w Rybach (aż do kwietnia 2028 roku).
Pod koniec miesiąca dojdzie do kilku ciekawych złączeń Księżyca.
21 sierpnia jego tarcza zakryje Saturna. Niestety, stanie się to pomiędzy godzinami 5:36 i 6:33 (obliczono dla Łodzi), gdy będzie już dość jasno. Blask poranka znacznie utrudni obserwacje zjawiska zachodzącego kilkanaście stopni nad południowo-zachodnim widnokręgiem.
27 i 28 sierpnia rano Srebrny Glob odnajdziemy w pobliżu dwóch pozostałych dobrze widocznych planet - Marsa i Jowisza.
Noc z 12 na 13 sierpnia to najlepszy czas na obserwacje roju Perseidów. W podziwianiu tych najbardziej znanych meteorów nie będzie w tym roku przeszkadzał blask Księżyca, który schowa się za horyzontem około 22:30. Rój warto obserwować również przez kilka nocy przed i po planowanym maksimum.
Zapraszam do obserwacji! W sierpniu można jeszcze liczyć na ciepłe noce. Jesienią wpatrywanie się w nocny Kosmos to już nieustanna walka z chłodem i sennością!
Michał
Matraszek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,