poniedziałek, 8 listopada 2021

Corcovado LNG z LNG z Freeport

Corcovado LNG, debiutujący jako 64 LNGC w Świnoujściu, wypłynął z Freeport 22.10. o h1600 CEST i dopłynął do Świnoujścia 05.11. o h1540 CET, czyli po 14 dobach i 40’. Samo wejście do gazoportu zostało opóźnione o 5h w wyniku podsztormowego wiatru. W efekcie wypłynięcie odbyło się późnym popołudniem następnego dnia o h1640. Pobyt w basenie gazoportu trwał 25h. 

Terminal Freeport, tuż po załadunku Corcovado LNG, miał problemy techniczne* związane z zanieczyszczeniem zasilającego gazociągu, co spowodowało zmniejszenie jego przepustowości i spowolnienie procesu skraplania gazu ziemnego oraz, w konsekwencji, opóźnienie wysyłki kolejnych dostaw.
W tym samym czasie Terminal Świnoujście, po dostawie [140.] (17-18.10. debiutujący Al Kharsaah), w dniach 19-24.10. ponownie wstrzymał regazyfikację (uprzednio 21-30.09.+12.10.). Czyli w okresie 34 dni przez 17 dób było wstrzymane grzanie LNG.

Za nami pierwsza w listopadzie, a w sumie już [141.] dostawa LNG. Kolejne: [142.] i [143.], z ETA 09. i 18.11. Z tymi ładunkami z Kataru płyną 2 Q-Flex: Al Kharaitiyat/4 i Al Qraiq/5.


Informacyjnie i medialnie o dostawie spotowej z Freeport.
Z kilkudniowym opóźnieniem, od momentu wypłynięcia CorcovadoLNG z Freeport i równoczesnego zamieszczenia komunikatu w AIS o porcie docelowym Świnoujście*, pojawiły się oficjalne informacje o przypłynięciu tej dostawy. Pierwszą zapowiedź obwieścił ZMPSiŚ, po nim Stacja Pilotów i na koniec UM Szczecin. Natomiast podmioty będące odbiorcami dostawy:

- PGNiG jako kupujący, po zawinięciu Corcovado LNG do gazoportu poinformował: kiedy ta dostawa przypłynęła, którą jest w 2021, czym przypłynęła i jaki będzie jej volumen po regazyfikacji.

- Gaz-System jako operator Terminalu Świnoujście (po konsumpcji sp. PolskieLNG), po wypłynięciu Corcovado LNG z gazoportu poinformował: że była pierwszą dostawą w XI, a w sumie 141. Na potwierdzenie zamieszczono 3 zdj. z pobytu metanowca, wykonane z wewnętrznej plaży gazoportu.

Natomiast, oba podmioty nie poinformowały: że dostawa była z Freeport (pomimo, że z USA!) i to jako 5. od tego wytwórcy, kto jest jej sprzedawcą (amerykańskie wytworzenie / sprzedający niejawny), w ramach jakiego kontraktu (jaki rodzaj dostawy) i dlaczego …zakup spotu nastąpił w szczycie szczególnego sezonu oraz w trakcie ekstremalnego, światowego piku cenowego!   

O wielkości tej dostawy precyzyjnie nie napiszę - BRAK DANYCH z Terminalu Świnoujście, tj. od Gaz-System - usługodawcy [rozładunek/magazynowanie/regazyfikacja/transfer gazrurkami].
Porównawczy szacunek wielkości ładunku i szczątkowe dane pośrednie, sugerują wymiar tej dostawy na poniżej 1000 GWh (960÷980?), tj. 147 tys. m3 LNG / 65 tys. ton LNG / 85 mln m3 g.zm. po regazyfikacji.

Czyżby kolejnym krokiem (dla BEZPIECZEŃSTWA!!!), po ogrodzeniu i całkowitym zamknięciu plaży wewnątrz gazoportu, po postawieniu bramy u nasady falochronu centralnego i stałym jej zamykaniu, będzie teraz ograniczanie udostępniania danych operacyjnych Terminalu Świnoujście? Robią to (dla BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO!!!) podmioty całkowicie państwowe - finansowane z budżetu, oraz spółki skarbu państwa → pisiorska transparentność!

*****  ***

Czyżby dokończono rozbudowę regazyfikatorów w terminalu i testowano większą zdolność techniczną regazyfikacji?
Bez medialnego KRZYKU?

Aktualizacja 08.11. h1900: Gaz-System zaktualizował ratę rozładunkową z pierwszej doby wyładunku Corcovado LNG; +568,7 GWh, czyli cały ładunek z Freeport to: 950 GWh / niecałe 143 tys.m3 LNG / 62 tys. ton LNG / 83 mln m3 g.zm. po regazyfikacji. Doby gazowej/operacyjnej „03.11.” nadal brak.

Wacław Sałaban, listopad 2021 roku.

PS W celu „zrównoważenia” winy Tuska „trwożąco” głoszonej przez niby fachowca od …ubóstwa energetycznego EU -Janusza Kowalskiego i innych pokroju Suski, Sasin, Morawiecki … , polecam artykuł:

Skąd się wziął nagły kryzys energetyczny?   Autor dr Piotr Syryczyński - analityk techniczny.

[Kontrakt na 24 lata versus STS LNG -przypomnienie kwestii cenotwórczej w amerykańskich kontraktach długoterminowych]
[Ciut więcej o pożarze i „blackout” w terminalu Melkøya]

* Inne info o Corcovado LNG → Świnoujście: https://gcaptain.com/us-lng-exports-are-falling-at-just-the-wrong-time/.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,