sobota, 23 lipca 2022

Golar Seal ponownie

Przypłynął planowo (22.07.), typowo (w główkach portu tuż przed h09) i prosto z marszu/bez postoju. Załadunek 5 dostawy z Calcasieu Pass dla Terminalu Świnoujście (29 wytworzonej w CP), odbył się w dniach 03-06.07. Rozładunek odbył się w ramach 1 doby terminalowej - wypłynął 23.07.o h1140.
Statystycznie dostawa: [178.] / 30.tegoroczna / 4.lipcowa / 5.z Calcasieu Pass / 58.wytwórczo z USA.

Zdjęcia ↑ i → ( tutaj ) dokumentują 38 dobową podróż okrężną.


W tym 2 zawinięciu Golar Seal (raz za razem), nie wielkość tej dostawy (1014 GWh) była istotna i nie dostarczenie 5-go ładunku* z Calcasieu Pass w niecałe 2,5 miesiąca. Intrygujące było (jest?), czy ten LNGC jest „nasz”? I nie ważne, czy „nasz” w ramach czarteru okresowego, czy też zadaniowego, np. wynajęcie na „n” dowózek z Calcasieu Pass.

Golar Seal tuż przed wypłynięciem 23.07. o h1140. Stena Clear Sky przypłynął na redę 22.07. o h1600 - w trakcie rozładunku ↑, dostawa z Hackberry ETA 26.07. Celsius Canberra płynie do Świnoujścia z Ingleside ETA 30.07.

Isabella z Sabine Pass (2-ga dost. raz za razem do Kłajpedy), ale głoszone ETA 06.08. - 2 tyg. oczekiwania na wejście, które poprzedzi rozładunek Diamond Gas Metropolis (poza mapą) z dostawą częściową z Ingleside, po częściowym rozładunku w Revithoussa.

Wacław Sałaban, lipiec 2022 roku.

* PGNiG jest liderem importowym u tego wytwórcy/sprzedawcy. Z 34 stamtąd wyekspediowanych, 6-ty ładunek płynie z Maran Gas Apollonia do Świnoujścia ETA 04.08. Po 50-tym ładunku wytworzonym w Calcasieu Pass (przełom VIII / IX?) zaprezentuję ujęcie statystyczne importu od tego wytwórcy.7 komentarzy:

 1. Zastanowiła mnie 1 rzecz: potrzebujemy dużo gazu, mamy minimum 1 a raczej 2 wynajęte statki za które i tak płacimy, wydobywamy gaz w Norwegii .Dlaczego nie sprowadzimy gazu z Norwegii skoro Melkoya jest już czynna? Wiem-wydobycie mamy na południu a Mekoya jest na Północy jednak nie bardzo wierzę że tego nie da rady obejść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Ale po co? Czy „swoje” LNGC nie jest optymalniej wykorzystywać na długich dystansach? Nie są bezczynne i właśnie to one obecnie nie wyczekują na redzie na swoje rozładunki!!!
   2. Melkøya to Equinor (ex-Statoil), natomiast uzysk g.zm. przez PGNiG z M. Północnego jest w różnych konfiguracjach kooperacyjnych z innymi podmiotami, o wyższych udziałach właścicielskich (w … wiertłach).
   3. Czy na krótkim dystansie (względem Zat. Meksykańskie) jest energetyczny sens skraplać + regazyfikować, zamiast za niedługi czas, na krótszym o ½ dystansie przepychać denną gazrurką?
   - i to pomimo, że tłoczenie też kosztuje, a LNG daje czyściejszy i bardziej kaloryczny gaz.
   - oraz tym bardziej, że będzie znaczna dysproporcja pomiędzy zarezerwowana przepustowością dennej gazrurki, a wielkością własnych zasobów! Początkowo 5:1, docelowo może 3:1 (oby!).

   Usuń
 2. Tylko że teraz nie mamy gazrurki a wątpię, że można się z jakąś
  firmą dogadać :ja(pgnig) sprzedam wam dziś za x a wy wtłoczycie tyle samo za tyle samo do gazrurki ale od października

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed awariami/pożarem w Melkoya (IX 2020), sam podejrzewałem część dostaw (z 13 odebranych) z Melkoya jako formę rozliczeń gazowych. Ale po wstrzymaniu produkcji LNG ze złoża Snøhvit, po zintensyfikowaniu budowy dennej gazrurki i kolejnych zakupach koncesji na wydobycie z norweskich złóż (=współfinansowanie funduszu emerytalnego dla przyszłych pokoleń Norwegów), odłożenie naszej raty gazu do późniejszego zassania gazrurką byłoby logiczne. Poza tym, prostsze jest rozliczenie pieniężne: sprzedaż gazu ze złóż koncesyjnych (norweskich) i za te środki zakup LNG w amerykańskich terminalach.
   Tu przypomnienie: od poł. 2016 do poł. 2020 roku odbieraliśmy systematycznie 1-2 ład. w półroczu, a w VIII 2020, tuż przed pechowym IX w terminalu Melkøya (11 i 28.09.), odebraliśmy 2 ładunki raz za razem: 12.08./[103.] i 21.08./[104.]. Przypadek/fuks/cynk?

   Usuń
 3. Nie wiadomo,które ładunki zakupiła (dostała?) Ukraina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki jest kontekst tego stwierdzenia? Takie stwierdzenie wywołuje akademicką dyskusję typu: jajko/kura?
   Niezależnie kto zakupił/dostał (ryczano o 2-ch dostawach: [74.] - XI 2019 i [153.] - II 2022), każda przypłynęła i została rozładowana w gazoporcie, każda została zregazyfikowana w Terminalu Świnoujście i każda była tłoczona do sieci gazowej. Jeśli w ogóle, to znikoma ilość molekuł z tych dostaw dotarła w poprzek całej naszej sieci dystrybucji na Ukrainę. Rozliczenie gazu pewnie i tak odbywa się w kWh wraz z opłatą dystrybucyjną za usługi rozładowania/regazyfikacji/przetłoczenia.

   Usuń
 4. Cytat: "Takie stwierdzenie wywołuje akademicką dyskusję typu: jajko/kura? "
  To tylko pozory. Ale rzeczywiście, wykracza to poza tutejszą tematykę.

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,