poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Ostatnia piątka Q-Flex

Chciałbym, aby ten wpis szybko się dezaktualizował, dotyczy to całego wpisu, ale jestem sceptyczny. Obstawiam, że zanim się przedawni, to wcześniej Świnoujście będzie gościło najnowsze metanowce z powstającej grupy około 100 jednostek floty Nakilat - w ramach jej rozbudowy stulecia.

Z 31 powstałych i pływających Q-Flex, nadal 5 nie zawijało do Świnoujścia i nie wpływało na Bałtyk.
Cała 5 jest w grupie średniowiekowych Q-Flex, tj. pomiędzy 12-21 przekazanym do eksploatacji, 3 są ze stoczni HHI (na 8 tam wybudowanych), pozostałe 2 są z SHI (1 na 7) i z DSME (1 na 16).

oddanie do                  nazwa                      stocznia                 początkowo w czarterze
eksploatacji                                                                                [obecnie wszystkie 31 Q-Flex pływa dla Qatargas]

  IV 2008         Al Thumama            HHI                    RasGas
  VI 2008         Al Sahla                   HHI                    RasGas
  VI 2008         Al Kharsaah              SHI                  RasGas
VIII 2008         Fraiha                        DSME              RasGas
    I 2009         Al Rekayyat             HHI                  Qatargas

Aż 4 z tych jednostek pływały początkowo w czarterze dla RasGas (wśród 12 Q-Flex z 31).
Czy ma to związek z nieobecnością tych metanowców w Gazoporcie Świnoujście? Może, ale nie znam relacji właścicielskich w tych jednostkach (i ich zmian z upływem czasu!), a są one bardzo różne z uwagi na wiele powiązań finansowych Qatargas / Nakilat ze światowymi korporacjami energetycznymi. Ale jest to tematyka całkowicie mi obca. Nigdy nie planowałem być współudziałowcem metanowca.
Początkowo (krótko!) poszczególne Q-Flex były dedykowane do konkretnych linii technologicznych w Ras Laffan, a w konsekwencji do obsługi stosownych kontraktów eksportowych i zadedykowanych dowózek LNG. RasGas miał zasadniczo obsługiwać eksport do obu Ameryk [USA; Meksyk; Dominikana; Argentyna; Brazylia, Chile], ale po kilku latach nastała w USA era masowego szczelinowania hydraulicznego (gaz łupkowy), tym samym zmiana Stanów ze światowego importera na eksportera LNG, także do Ameryki Południowej. Po kilku kolejnych latach RasGas został  skonsumowany przez Qatargas.

Również przypomnę, że owa 5-ka tworzy grupkę Q-Flex najrzadziej odwiedzających wody wokół Europy i terminale europejskie. Jest to na podstawie systematycznej obserwacji ruchu Q-Flex od IV 2018 roku. W ubogości zawinięć liderują: Al Kharsaah x5 (wszystkie do Milford Haven), Fraiha x5, oraz Al Rekayyat x6, przy średniej statystycznej x10 i przy rekordowych 13-14 zawinięciach przez inne (7) Q-Flex, czyli znaczna dysproporcja.
Al Sahla (x9) był na: Lista statków, posiadających aktualną autoryzację do zawinięcia do Terminalu LNG w Świnoujściu ale nie dopłynął w stosownym czasie i obecnie nie figuruje na Liście. Natomiast Al Thumama (x7) jest, w moim odczuciu obserwacyjnym, najmniej ekscytującym i mało absorbującym wyrobnikiem LNGC wśród 31 Q-Flex.

Subiektywnie - najbardziej przeze mnie oczekiwanym jest Al Kharsaah* za sprawą rodowodu z SHI, czyli jest wśród Q-Flex o największej pojemności nominalnej. Jest w grupie 4 Q-Flex po 217 000 m3 + rekordzista Al Ghashamiya (217 330). Po przeciwnej stronie jest Fraiha będący w grupie 8 najmniej pakownych - po 210 100 m3.

Al Thumama ↑   -   Al Sahla ↓   -   Al Kharsaah ↓↓ - wszystkie z kominami malowanymi pod RasGas ale bez znaku,


Fraiha ↑    -    ↓ Al Rekayyat

Wszystkie zdjęcia dobrałem pod kątem wyeksponowania różnic w kształtach jednostek,
umożliwiających ich rozróżnienie rodowodowe (modelowe) wg. stoczni HHI / SHI / DSME.

Wacław Sałaban, sierpień 2021 roku.

* ostatnio wyróżnił się dwoma nietypowościami: 12-13.07. dostarczył ładunek inaugurujący działanie nowego terminala Al-Zour w Kuwejcie. 25.07. wypłynął z ładunkiem do Brazylii. Obecnie jest w drodze dokoła Afryki, z postojem przy Mauritiusie 04-06.08. Będzie to druga dostawa Q-Flex do Brazylii/Ameryki Południowej, po wielu latach przerwy.

 

tvn24 życzę,
aby nikt Was nie uprzedził w obwieszczeniu
zgonie kurdupla - satrapy!

*****  ***


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,