poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Letni zastój w Ras Laffan

Poniżej typowa sytuacja na redzie Ras Laffan w ostatnich kilku tygodniach. Około 1/3 floty Q-Flex /Max wyczekuje na dyspozycje wywozowe. Typowe oczekiwanie trwa 1-2 tygodnie. W tym letnim okresie żaden „Q” nie był w remoncie klasowym lub doraźnym*.


W typowym szczycie sprzedaży jesienno-zimowej (XI-II), na redzie w oczekiwaniu bywa tylko do 3-4 jednostek Q-F/M. Ale znaczna, tegoroczna, letnia niezajętość jest głównie spowodowana brakiem zamówień z Europy - ssącej jamalski i amerykański LNG. Efekt braku zajętości jest większy w klasie Q-Flex, gdyż to te jednostki zasadniczo obsługują eksport katarski do Europy (poza Włochami**) i poza sporadycznymi dostawami realizowanymi metanowcami Q-Max, zasadniczo do walijskiego Milford Haven. Ostatnio na akwenie wokółeuropejskim operowało tylko 4-5 jednostek, tzn. 3-4xQ-Flex i 1xQ-Max.
Statystyka porównawcza ilości wyekspediowanych Q-Flex do Europy (bez Turcji) w m. VI - VII - VIII, w latach: 2018 / 8 - 9 - 6; 2019 / 14 - 9 - 11; 2020 / 12 - 8 - 10; 2021 / 5 - 5 - 2 (do połowy VIII).

Wacław Sałaban, sierpień 2021 roku.

* z uwagi na momenty sukcesywnego przekazywania do eksploatacji jednostek Q-Flex/Max, tzn. od X/XI 2007 roku (pierwsze: Al Gattara; Al Ruwais; Al Safliya; Tembek) do VIII 2010 roku (końcowy Rasheeda), ostatnia sesja (drugich) przeglądów/remontów klasowych (co 5 lat) zakończyła się jesienią 2020, natomiast kolejna (3-ch przeglądów) rozpocznie się jesienią 2022 roku. Flota Nakilat jest remontowana w stoczni Ras Laffan zlokalizowanej obok terminalu załadunkowego.

**
eksport do terminalu przy Rovigo, zasadniczo dowożą klasyczne metanowce z lat 2004-2007 - zbudowane przed serią Q-Flex: AL AREESH; AL DAAYEN; AL DEEBEL; AL JASSASIYA; AL MARROUNA; EJNAN; FUWAIRIT; SIMAISMA; MARAN GAS ASCLEPIUS, itd.

Wyrżniemy las pod fabrykę samochodów na … wungiel!
To będzie POLSKI wkŁAD!

[nad Wisłą-Odrą jeszcze przez kilkadziesiąt lat auta elektryczne będą jeździły na … węgiel!]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,