czwartek, 26 sierpnia 2021

Co dostawa, to absorbująca obserwacja!

Chorwacki terminal LNG na wyspie Krk, przy Omišalj, czyli FSRU - LNG Croatia, staje się bardzo interesującym obiektem do obserwacji, za sprawą różnorodności dostaw -różnorodności zawijających metanowców (LNGC) i różnorodnych wytwórców importowanego LNG.

Po sensacyjnym zacumowaniu Q-Max(!) Al Dafna do LNG Croatia, z współdzieloną dostawą z terminalem Sagunto (dokończył rozładunek), płynie drugi Q-Max Al Mafyar, z drugim ładunkiem z Ras Laffan, ETA27.08. Czy będzie to dostawa współdzielona? Jak poprzednik, też płynie z niepełnym zanurzeniem: 11,8 m.

We flocie Q-Max, tj. największych światowych metanowców, Al Mafyar jest w grupie 6 jednostek o nominalnie największej pojemności (każdy po 267 335 m3) i powstał wśród nich jako ostatni (V 2009, SHI), a ogółem jako 9 Q-Max z 14(+1). Czyli LNG Croatia przyjmie do burty największy LNGC w światowej flocie.

Gibraltar, 13.06.2021 roku - bunkrowanie w drodze pod balastem z Milfod Hven do Ras Laffan.

Na wody europejskie Al Mafyar wpłynął w tym roku po raz trzeci. Uprzednie 2 podróże zrealizował typowo dla Q-Max, do Milford Haven (↑), przy czym pierwszą na przełomie III/IV odbył dookoła Afryki, za sprawą zaszpuntowania Kanału Sueskiego przez Ever Given, który właśnie cichcem, bez szumu medialnego, 20.08. pokonał Kanał Sueski (N>S) w drodze powrotnej do Qingdao w Chinach.

Debiut LNG z Kataru w chorwackim terminalu, debiut Q-Max na Adriatyku, oraz specyfikę ładunków Q-Max współdzielonych w Europie, szczegółowo i obszernie opisałem w Q-Max na Adriatyku! Była to 10 ogółem dostawa, teraz płynie 12. Przedzieliła je dostawa zrealizowana przez Bonito LNG. ↓

Ten LNGC ↑, to nówka z V 2020 roku (HHI, 174 tys.m3) i 12-13.08. dowiózł 11 ład. do LNG Croatia. Tym razem była to debiutująca dostawa z Corpus Christi. Czyli wśród 11 dostaw zaimportowanych przez Chorwatów było aż 8 różnych wytwórców LNG, w tym 5 terminali USA (bez Elba-Savannah). Imponująca różnorodność sugeruje wyłącznie intensywny import spotowy.

Podsumowując, co dostawa (ładunek + metanowiec) do chorwackiego terminalu, to absorbująca obserwacja!

Wacław Sałaban, sierpień 2021 roku.

PS Jest kolejna nowość obserwacyjna dotycząca floty Q-Max. Al Samriya (12,1m) w drodze z Ras Laffan (25.08.) do … Kuwejtu! ETA 26.08. do nowego terminalu LNG Al-Zour!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,