czwartek, 12 sierpnia 2021

Bryg F.Chopin osiągnął próg Atlantyku

W wyniku zmian pogodowych w Europie, tzn. powrotu do meteorologicznej normalności*, bryg, po opuszczeniu Bałtyku wraz z Kattegatem i Skagerrakiem (po goszczeniu w Skagen 05/06.08.), natknął się na południowo-zachodnie wiatry (w mordę), za sprawą niżu (989 hPa) osiadłego nad Szkocją.

W Skagen 06.08.2021 roku.
Bryg pod żaglami ↑ - kamera w Hirtshals Havn, 06.08. h1918.
Wejście do Scheveningen ↑ - nocne wyjście ↓.Drugim odwiedzonym portem było Scheveningen, z krótkotrwałym pobytem w dniu 10.08. (h11-24). Natomiast zawinięcie do Dunkierki, do pierwszego portu wymiany załóg, nastąpiło 11.08. o h2030 (zacumowanie po śluzowaniu).

Wejście do Dunkierki: h1914 ↑ - ↓ h1919 (syzygia).

Do końca XI bryg będzie pływał po wodach wokółeuropejskich - od Lizbony po Niceę - zasadniczo w ramach turystycznych tygodniówek. Przez Atlantyk przeprawi się tradycyjnie w XII-I 2022, w ramach 29 Niebieskiej Szkoły z Sylwestrem na Oceanie. Przez kolejne miesiące powłóczy się po Karaibach - też w ramach jubileuszowej 30 NS (II-III 2022). Natomiast powrót przez Atlantyk zrealizuje w ramach 31 NS (IV-V 2022). Czyli generalnie powtórka marszruty z ostatnich kilku lat, tzn. 2 NS przez Atlantyk przedzielone NS (+3 drobiazgi) na  Morzu Karaibskim.

Wacław Sałaban, sierpień 2021 roku.

PS Mimo nielicznej załogi, na pokładzie brygu było liczne grono do wypatrywania/fotografowania metanowców, ale jak na złość, w tym czasie, od Bałtyku po La Manche je wywiało! Z jednym wyjątkiem - GasLog Westminster - ale o tym w następnym wpisie.

* Synoptycznie: Wreszcie! Skończyła się międzymorska, czyli pisiorska, cyrkulacja gorących mas powietrza z S-SE, z upałami >30oC (w nocy>25oC), z gwałtownymi ulewami, gradobiciem, uderzeniami piorunów, z powodziami i podtopieniami, z trąbami powietrznymi i pożarami! Trwająca przez czerwiec i cały lipiec. Teraz nastała unijna, zachodnia cyrkulacja, dająca ciepły i dżdżysty sierpień bez ekstremalnych zjawisk pogodowych, do których non-stop trwająca mżawka NIGDY się nie zalicza! Ufff! Nadchodzi jesień, też …polityczna! Również zbliża się koniec wakacji. Podobno ↓, ale sprzedawczykowi - KUKIZowi nie dorównuje w dzbanowości! Kukiz mać!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,