czwartek, 28 marca 2019

1:1 na redzie Fudżajry

Trwa rozgrywka na redzie Fudżajry, kto kogo nadzieje na gruszkę dziobową.

Opisywałem, a ostatnio wspominałem,
kolizję - staranowanie kotwiczącego metanowca Al Khattiya przez manewrujący na redzie zbiornikowiec JAG LAADKI (+ inne dokonania).
Tym razem (24.03.2019 o h2106) staranowaniu uległ bardzo duży zbiornikowiec VLCC Shinyo Ocean, przez nieduży gazowiec LNG (155 tys.m3) Aseem (2009), zarządzany przez Shipping Corporation of India (SCI) i stale pływający: Ras Laffan ↔ Dahej.

Identycznie smutny widok blizny jak na Mierzei Wiślanej po wyrżnięciu 0,5 % lasu.
Assem jeszcze z dziewiczym dziobem. 

Obie jednostki intensywnie manewrowały po olbrzymiej redzie Fudżajry. Zbiornikowiec, po zejściu z kotwicy na zachodnim skraju kotwicowiska (przy wybrzeżu ZEA), przeciskał się pomiędzy zakotwiczonymi jednostkami [KDd=150, 7,8 w], natomiast metanowiec kręcił się po wschodniej stronie w celu wyszukania miejsca na zakotwiczenie [KDd=260, 8,3 w]. Orientacyjna pozycja kolizji [25o 15,1’N; 056o 35,1’E].
Kotwiczący w pobliżu masowiec ORE SHENZHEN zablokował zbiornikowcowi możliwość dokonania próby zapobieżenia zderzeniu manewrem ostatniej chwili (będącemu na prawym), w postaci próby uniku skrętem w prawo. Dużo nie brakowało, aby obie jednostki po kolizji nie zdryfowały na  ORE SHENZHEN.

Wacek Sałaban, marzec 2019 r.

Według ministra Brudzińskiego, zwyczajny (od kiełbasy wyborczej)
poseł Kaczyński jest melepetą, gdyż dał się nagrać w siedzibie PiS!
Racja, jest coś, z czym się zgadzam z Jojo - z pierwszym marynarzem RP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,