sobota, 30 marca 2019

GasLog Hong Kong z dostawą do Świnoujścia

Tym samym dość szybko wyjaśniła się przyczyna opóźnienia (przesunięcia) o ponad 10 dni zawinięcia Al Shamal do Świnoujścia, tj. ETA 16.04. zamiast na początku miesiąca. Do gazoportu płynie 13. dostawa spotowa, 6. z USA, 5. z Sabine Pass i …z pierwszeństwem odbioru?
 
Wiadomo skąd ten spot, wiadomo czym, wiadomo na kiedy, ale nie wiadomo od kogo?
Po wynikach dobowych regazyfikacji w świnoujskim terminalu widać, że wiedza o kolejnej dostawie już na początku kwietnia, nie była oczywista tuż po wypłynięciu Arctic Discoverer (22.03.)

GasLog Hong Kong*, stocznia Hyundai Heavy Industries, rok bud. 2018, pojemność 174 tys. m3. Po załadunku w Sabine Pass w dniach 18-19.03. wypłynął do Świnoujścia z ETA 03.04. Przypomnę, Al Shamal wypłynął z Ras Laffan 14.03.
Kolejna nowa jednostka odwiedzi Świnoujście, tym razem ze stoczni HHI. Poprzednio GL_HK był z ładunkiem w Fos-sur-Mer i Aliadze (po połowie ładunku ?).
Podziwiając tę jednostkę podczas rozładunku w dniach 03-04.04., miejmy na uwadze, że za kwotę podobną do szacowanej na wykopanie kanału ZG-ZW, dwa podobne metanowce, będąc naszymi jednostkami, mogłyby za 3-4 lata przypływać na zmianę co 2 tygodnie z amerykańskim LNG z Calcasieu Parish, Plaquemines Parish lub Jefferson County. :-)GasLog Warsaw - jednostka już z nadaną nazwą, zwodowana, będąca w fazie testów, jeszcze nie istniejąca w rejestrach portali śledzących ruch statków, nie jest jednostką siostrzaną do GasLog Hong Kong. Jest tylko kuzynowską - powstaje w Samsung Heavy Industries (poj. 180 tys. m3). Planowany termin odbioru w VII 2019 roku.
GASLOG Ltd. ma już podpisany kontrakt na czarter tego metanowca dla Endesa Hiszpania od V 2021 r. na 8 lat, z dwoma opcjonalnymi okresami po 6 lat. To znaczy, że GL_W będzie dostępny na rynku spotowym, zwłaszcza podczas zim 2019/2020 i 2020/2021! Czyli istnieje szansa na jego zawinięcie do Świnoujścia. Stolica w Świnoujściu (?) + pompatyczne powitanie :-)

Wacław Sałaban, marzec 2019 r.

* Różnie pisany: GASLOG HONG KONG, GASLOG HONGKONG, GAZLOG … (w MarineTraffic).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,