piątek, 6 października 2023

Al Karaana po raz 3-ci

W 3-cim zawinięciu dostarczył 127-ą dostawę katarską. Wpłynięcie, z 15-to godzinnym opóźnieniem w wyniku podsztormowego wiatru (>10 m/s, w szkwałach do 15-tu), nastąpiło tuż przed północą: 04.10./h2335., a sam rozładunek zainicjowano po h0600/05.10. Wypłynął kolejnej nocy 06.10./h0500. Czyli pobyt w gazoporcie był „3”-dobowy, ale sam rozładunek 1-dobowy. Ładunek 1374 GWh.

Był to 14-ty 1-dobowy rozładunek jedn. Q-Flex (na 127) w historii świnoujskiego terminala. Ostatnio nie częstą okolicznością są 1-dobowe rozładunki dostaw katarskich, ta była 2-gą od >2-ch lat. Była też najmniejszą z tych 14-tu! Al Karaana jest LNGC podtypu Q-Flex/DSME. Natomiast rekordowe to:
- 1424 GWh Al Huwaila/SHI [105.] - IX 2020, 6-ta największa dostawa w historii terminala,
- 1422 GWh Al Ghashamiya/SHI [207.] - I 2023, 13-ta największa dostawa.
Tak, tak - dostaw w zakresie 1422-1424 (przy zaokrągleniu do 1 GWh) było aż 8!
Czyli rekord rozładunku 1-dobowego, jak i rekord bezwzględny dostawy, mogą poprawić wyłącznie dowózki zrealizowane przez metanowce klasy Q-Flex/SHI. Może kiedyś?

Była to [252.] dostawa ogółem - bez ujęć.

Wacław Sałaban, październik 2023 roku.

PS Gromadź piękne chwile. My zajmiemy się gazem. 100% napełnienia w dniu 05.10.2023 r. (37 447 GWh).

9 komentarzy:

 1. Czy ktoś może wie jaki statek przypłynie do Gdańska jako FSRU ? Wiem że to 'konkurencja' dla Świnoujścia jednak ostatnio czytałem ,że ma wystartować w 2025 czyli chyba niema szans na budowę nówki a to oznacza ,że już pływa jako wozi-gaz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja obstawiam że wyczarterują coś od hoegh i przebudują na fsru

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. W jaki sensie konkurencja? Konkurencja dla Świnoujścia w ramach tego samego właściciela - monopolisty?
  2. FSRU w Zatoce Gdańskiej, raczej w latach 2026-2028.
  3. Na rynku FSRU są dostępne jednostki, które obecnie pływają w zatrudnieniu jako LNGC.
  4. W odległości ok. 66 Mm od Gdańska cumuje (nie kotwiczy) FSRU - jest słabo zatrudniony! Jeśli NADAL i OBECNIE jesteśmy europejskim potentatem w imporcie LPG z rosji od kacapów, to czemu nie wyczarterować FSRU MARSHAL VASILEVSKIY - ma już stosowną nazwę do … LK Knutsen OAS!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pochwalam faktu że kupujemy te LPG ale czy np Hiszpania albo Belgia nie kupują lng od kacapów? Albo Węgry będąc członkiem UE nie kupują przez gazrurkę? Jeśli trzeba w europarlamencie przegłosować nałożenie kar na Polskę za nieprzestrzeganie praworządności to nie ma problemu (nie jestem zwolennikiem pisu) ale przegłosować zakaz importu rosyjskiego gazu przez kraje członkowsie UE to mają problem?

   Usuń
  2. Jamalskie LNG, czyli z kacapskiej rosji ssą potężnie Belgowie - dla siebie i jako pośrednicy dla okolicznych, Holendrzy (mało), Francuzi (niby mało), Hiszpanie (sporo) i Grecy (wszystko z Wysocka). Ale Brytole NIE! Ssali i szybko zaprzestali. Litwini też NIE! Natomiast, czym Węgry się różnią od Białorusinów?
   Nie o sankcje chodzi! Istotna jest postawa w zasadach! + Żadni z powyższych nie graniczą z … wojną! Tym bardziej powinniśmy BYĆ ZASADNICZYMI i ZASADNYMI!
   Co wspieramy szmalem za LPG?

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o konkurencję mi bardziej chodziło o to ,że śledzimy statki "Świnoujskie" i jeśli ktoś po budowie FSRU nie przeżuci się na "Polskie" (Świnoujście+FSRU) to na pewno będzie miał zmianę w ilości i kierunku dostaw.

   Usuń
  4. Po zainstalowaniu (zacumowaniu) FSRU w Gdańsku, w Świnoujściu nie będzie istotnych zmian w ilości odbieranych dostaw jak i dowożących je metanowców.
   Oba kontrakty katarskie z Ras Laffan (18/19 dostaw przez Q-Flex w roku) i amerykański z Cheniere Marketing International (21/rok z Sabine Pass/Ingleside) będą realizowane nadal do Świnoujścia, gdyż są w formułach DES (m.in. stały port odbioru). Pozostałe 20-25 dostaw na rok będzie z kontraktów amerykańskich w formule FOB (m.in. wytwórcę/sprzedawcę nie interesuje dokąd ładunek popłynie) + spoty. Obecnie jedyny taki kontrakt to z Venture Global (22/rok z Calcasieu Pass).
   Tym samym, zasadniczo FSRU będzie obsługiwał dostawy „naszymi” metanowcami (8 jednostek - FOB) + okazjonalne spoty, oraz może ładunki zakupione przez podmioty zagraniczne.

   Usuń
  5. Dzięki panie Wacławie za naprostowanie Anonim z 21:41

   Usuń
 4. Myślę że poprostu powstanie tu nowa podstrona " dostawy do FSRU Gdańsk" i będziemy śledzić te do Świnoujścia i te do Gdańska

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,