czwartek, 7 października 2021

Ciekawe marszruty cz.4

Trwa szczyt zakupów przed zimą (na półkuli północnej), trwa szczytowanie cen LNG i stawek czarterowych dla LNGC, a reprezentant floty Nakilat (1 z 45 największych metanowców w światowej flocie liczącej ok. 550 jednostek), typowo związany z katarskim terminalem eksportowym Ras Laffan, płynie pod balastem za Atlantyk po ładunek!

Al Khattiya, po typowej dowózce do Zeebrugge (24-25.09.) popłynął na drugą stronę La Manche, na redę Portland (25/26.09.-zakupy/wymiana załogi?), skąd obrał kurs na W do …Freeport! ETA 12.10. Zawinięcie Al Khattiya będzie debiutem Q-Flex w Freeport. Dokąd potem zrealizuje usługę spotową?
Nie jest to jakaś inauguracja, ale jest to incydentalność! W 2019 roku 2 Q-Flex (Al Kharsaah i Al Gharrafa) odbyły podobne podróże (Co testują katarskie Q-Flex?). Również w podobnej porze roku, ale w 2019 światowy handel LNG nie był …chaotyczny!

Dokładnie w tym samym czasie Arctic Aurora (Dynagas), po realizacji dostawy do Chin (do Gaolan z Elba-Savannah/USA) i powrocie przez Kanał Sueski, przeprawił się przez Atlantyk do Zat. Meksykańskiej z portem docelowym Sabine Pass. Po osiągnięciu centrum Zatoki i dryfowaniu przez 3 doby (28.09.-01.10.) został zawrócony do…Bilbao/Hiszpania. Oczywiście, całą marszrutę od Gaolan realizuje pod balastem! To jest, tak z grubsza, 5/6 marszruty dookoła Świata! Tym razem zamiast: Wozi się! - zawołanie: Pływa się!
Tuż za AA podąża Arctic Voyager z ładunkiem właśnie z Sabine Pass i właśnie do … Bilbao!
Natomiast Arctic Lady po realizacji dostawy z Corpus Christi do Dahej/Indie powraca do Montoir na pusto (pod balastem) dookoła …Afryki! Po drodze zatrzymał się na 1h na redzie Cape Town (06.10.).
Też, pływa się!
Kolejny metanowiec z osieroconej (przez terminal Melkøya) floty ARCTIC+, Arctic Discoverer, po wypłynięciu z Sines (02.09.), gdzie dokończył rozładunek dostawy z Sabine Pass, współdzielonej z Bilbao, zmierza do Cameron LNG w Hackberry. Początkowo z ETA 21.09, obecnie 11.10. Czyżby trawersował Atlantyk na 1 silniku turbinie? Pływa się!

*****  ***

Państwowa firma energetyczna Qatar Petroleum po raz pierwszy zamówiła metanowce z Chin. Cztery LNGC zostaną zbudowane przez Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group Co., spółkę zależną China State Shipbuilding Corp. Ta 4 jest pierwszą w ramach dokonanej rezerwacji mocy produkcyjnej w HZSG na 16 jednostek. Na razie nie podano szczegółów technicznych zamówionych LNGC poza informacją, że są stosunkowo tanie - po ok. 192 mln USD. Podobno do końca VIII 2021 roku Katar dostarczył do Chin łącznie 715 ładunków LNG, tj. około 64 mln ton.

W tym samym czasie NYK Line podpisała umowę z SHI na budowę 4 metanowców za kwotę po ok. 202 mln USD. W tym przypadku będą to membranowce po 174 tys.m3, wyposażone w napęd XDF, membranowy system ochrony termicznej Mark III Flex i system ponownego skraplania gazu po samoregazyfikacji.

*****  ***

Chorwacki terminal LNG na wyspie Krk przy Omišalj, tj. FSRU LNG Croatia, nadal jest interesującym obiektem do obserwacji, za sprawą różnorodności dostaw - różnorodności zawijających metanowców i różnorodnych wytwórców importowanego LNG. Co dostawa do chorwackiego terminalu (LNGC + ładunek), to absorbująca obserwacja!
Płynie kolejna nówka LNGShips Empress (SHI - 03/2021 o poj. nom. 174 000 m3) z ładunkiem od kolejnego wytwórcy, z Ponit Fortin (Trinidad-Tobago)! To 9 wytwórca i 14 różny LNGC na 14 dostaw!
Lista wytwórców, z szeroko określanego basenu atlantyckiego, od Zatoki Perskiej po Jamał i Zatokę Meksykańską, którzy nie dostarczali LNG do Chorwacji, jest już bardzo krótka.

LNGShips Empress w Montoir, 11.08.2021 roku - pod …załadunkiem dla Dahej/Indie.
Kształty rufy i dziobu jednoznacznie wskazują pochodzenie tego metanowca.

Z planu odbioru dostaw przez FSRU w Kłajpedzie usunięto po 1 ład. w październiku i listopadzie!
Na początku października odbyła się ceremonia otwarcia terminalu LNG Gas Natural Acu oraz elektrociepłowni GNA I w Brazylii. Operatorem tego terminalu LNG - FSRU BP Magna (155 000 m3) w porcie Acu, jest Klaipedos Nafta.

W kontekście cyklonu Shaheen w Zatoce Omańskiej (03.10.) z niecierpliwością i obawą oczekiwałem oświadczenia prezesa PGNiG, że nie ma sygnałów o zakłóceniu dostaw LNG z Zatoki Perskiej!!!
Uprzednio, w kontekście huraganu Ida w Zatoce Meksykańskiej, 30.08. prezes PGNiG oświadczył: Nie mamy sygnałów od partnerów amerykańskich, aby obecna sytuacja w jakikolwiek miała zakłócić dostawy LNG na polski rynek… i od tego czasu (+przez 4 tygodnie poprzedzające!), ŻADNA dostawa z Zatoki Meksykańskiej nie dotarła do Świnoujścia. Uffff…. .

Wacław Sałaban, październik 2021 roku.

 

Patriotyzmem pisiorskim generała i dwóch ministrów
jest stanąć przed kamerą kurWizji na tle
zdjęcia antychrysta kopulującego z krową/koniem (k… do wyboru).

komendant główny SG generał Tomasz Praga
+ minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
+ minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński

W bohaterstwie, to dorównuje: 13 grudnia spałem do południa - u mamusi!

*****  ***


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,