czwartek, 28 kwietnia 2022

ŚCIĄGA dla Januszy Kowalskich!

ŚCIĄGA też dla dziennikarzy, dla komentujących, no i dla polityków … niech NIE PIER***Ą!

Gazoport + Terminal Świnoujście zbudowano w latach 2010-2015 - za czasów PO-PSL.

Dotychczas przez TŚ zaimportowaliśmy niecałe 18 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji, technologia regazyfikacji w TS wymaga zużycia g.zm. na ogrzanie LNG i ta rata ma istotną wielkość, → kubik LNG ≠ 600 m3 g.zm.! 18 mld m3g.zm. to jest istotnie < 30 mln m3LNG.

TŚ ma moc technologiczną do odbioru/przetworzenia 6,2 a po rozbudowie ok. 8 mld m3g.zm./rok, przy założeniu bezawaryjności i z min ilością oraz min czasem trwania okresowych przeglądów.

Zapowiadany tegoroczny odbiór 51 dostaw LNG, przy 14 odebranych na koniec IV, jest możliwy pod warunkami pracy TŚ: pełną mocą, non-stop przez 8 miesięcy, bezawaryjnie i bez przestojów w oczekiwaniu na zawinięcie metanowca!

Katar jest głównym dostawcą - eksporterem LNG do Polski, z raczej stałą roczną wielkością. Łącznie drugimi wytwórcami (nie sprzedawcami) są terminale w USA - dotychczas 6, będzie 7 term. Trzecim dostawcą jest Norwegia, pomimo wstrzymania wytwarzania, ale może po V 2022 terminal Melkøya ruszy po pożarze we IX 2020.
Drobnica: Nigeria-Bonny, Trynidad Tobago-Point Fortin, oraz Litwa-Kłajpeda (autocysternami) - ale ma nastąpić intensyfikacja gazrurką, tj. świadczenie usługi odbioru LNG /reagzayfikacji /tłoczenia do Ściany Wschodniej.

Zatopiona w Bałtyku gazrurka północna, zwana BALTIC PIPE (budowana za czasów pis!) jeśli nie podzieli losu „stępki” / elektrycznych aut / Ostołęki / NOWego zŁADu, to 01.10.2022 roku wydmucha norweski g.ziemny w Polsce. BP buduje Gaz-System bez udziału Misiewicza/Macierewicza/Suskiego/Sasina/Horały.

Za rok na koniec IV:
20 mld 4własne wydobycie+7import LNG+3z szelfu norweskiego?+2,5posiadany zapas+?

Wacław Sałaban, 27.04.2022 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,