piątek, 8 kwietnia 2022

Duhail płynie z 99 dostawą katarską

Duhail dowiezie 99 ładunek z Ras Laffan (ETA 17.04.), w ramach [160.] dostawy ogółem, ETA 17.04. Będzie to 5-te zawinięcie tego Q-Flex (DSME), który na przełomie lat 2019-2020, w niecałe 4,5 miesiąca, 3x przypłynął na Bałtyk [69.]/[78.]/[83.]. A ostatnio, w VI 2021 roku, przypłynął ze [130.] - 10-tą dostawą katarską w półroczu! Dowoził ładunki o wielkości 1371-1378 GWh - zdecydowanie z grupy tych najmniejszych, ale nie rekordowo małych.

Jest to najpopularniejsze ujęcie Duhail - w Kanale Sueskim. Może nawet wśród wszystkich jednostek klasy Q-Flex?
Zawsze gdy COŚ dobrego/złego się dzieje w Kanale, to wieści o tym są okraszane tym ujęciem. Kiedyś natknąłem się na opis okoliczności powstania tego zdj. (ze stacji kanałowego nadzoru ruchu?), ale obecnie nie mogę tego odszukać w sieci.

Na przestrzeni ostatnich ponad 3 lat, Duhail wyróżnia się z floty 31 Q-Flex odbyciem dookólnej żeglugi wokół Afryki do Europy-Zeebrugge, ale z częściową marszrutą wzdłuż atlantyckiego pobrzeża …Ameryki Południowej! Szeroko jest to opisane w [ * ] - tu tylko dodam, że po tym „incydencie” dostawy do Brazylii jednostkami Q-Flex nie funkcjonują. Innymi? Nie wiem - nie obserwuję.
Duhail, po owej podróży i ponownym załadunku, zawrócił do Europy (Świnoujście) ale już kanałowo. Jest typowym wyrobnikiem, równo obłożonym kierunkami EU/DW i od poprzedniego pobytu w Świnoujściu (VI 2021) kolejno zrealizował dostawy do: Korei, Chin, Milford Haven, Chin, Bangladeszu i Zeebrugge (zamiast do Brazylii).

*****  ***

Tym samym Duhail nie dowiezie tej jubileuszowej: 100-nej. Nawet płynąc raz za razem, nie dotarłby do końca maja i tym samym maj byłby bez dostawy katarskiej, co jest … niemożliwe!
Do grona wykluczonych Q-Flex można dopisać kolejne, które w tym samym czasie żeglują po wodach wokółeuropejskich i są jeszcze przed dopłynięciem-rozładunkiem, lub są przed przeprawą przez Kanał Sueski: Murwab; Al Sheehaniya; Al Ghariya; Al Huwaila; Al Hamla.
Do tej grupy można dopisać kolejne około 10 Q-Flex o znikomym prawdopodobieństwie zawinięcia w kwietniu/maju do Świnoujścia, z uwagi na trwającą ich zajętość na kierunku dalekowschodnim, ale nadal jest to łącznie tylko ½ z 31 jednostek możliwych do typowania na …evencik w Świnoujściu z udziałem kurdupla/pinokia/sasinady/joja/perukarza/bajtka/Gróbarczyka/Naimskiego/ + jakiegoś klechy do poświęcenia …plaży.

Z ostatniej chwili (dziękuję sygnalistom!):
IV 2022 roku będzie zawierał 3 dostawy LNG, po 2-ch katarskich ładunkach: [159.] - Al Kharaitiyat i [160.] - Duhail - ETA 17.04., trzeci ładunek [161.] zgłasza Methane Lydon Volney z Sabine Pass - statkowe ETA 25.04. O konsekwencji 2x Q-Flex w IV 2022 będzie w następnym wpisie.

Wacław Sałaban, kwiecień 2022 roku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,