środa, 20 września 2023

Obserwujmy!

GG Knutsen OAS w swojej 3-ciej podróży komercyjnej realizuje dostawę z Calcasieu Pass (zał. 29-31.08.), poprzez Rotterdam z częściowym rozładunkiem (16.09. - w 1 dobę), dalej po 3 dobowym postoju na redzie Skagen (17-20.09.), ostatecznie płynie do Zatoki Pomorskiej na przeładunek statek-statek do FSU Seapeak Hispania - częściowa dostawa dla niemieckiego terminala w Lubminie - FSRU Neptune! ETA 21.09. h2000.

„Nasz” metanowiec, wozi nasz LNG (kontrakt z Venture Global w formule FOB*), do niemieckiego terminalu na regazyfikację dla niemieckich klientów!
Które z oficjalnych mediów o tym poinformują? Jak to zniosą pisiory? Wina TUSKA! To za mało!

***** pis

Odlichtowywanie FSU do FSRU, przez małe metanowce klasy Coral+, swoją zajętością przypomina rozładunek TIR-a zapełnionego drobnicą, przez taksówki osobowe wykorzystujące bagażniki + miejsca siedzące! Dodatkowo, pojemności nominalne obu procesowych metanowców FSU/FSRU nie powalają - to tylko 138/145 tys.m3, co w przypadku dostawy nowoczesnym LNGC (170-174 tys. m3) komplikuje i zmusza do przeładunku statek-statek (LNGC>FSU) na 2-3 raty. W efekcie następuje przedłużenie postoju dowózkarza do 2/4-ch tygodni, co przekłada się znacznie na koszt dostawy.  

Czyżby operator terminala w Lubminie dogadał się z naszym monopolistą gazowym do współpracy … połówkowej? Wy nam / my wam po połówce? Czy po nawiązaniu współpracy z Klaipėdos Nafta, następuje nawiązanie z kolejnym bałtyckim importerem LNG? Sensowne.

Wacław Sałaban, wrzesień 2023 roku.

* humanistyczne wyjaśnienie: generalnie LNG z naszego kontraktu w formule FOB, staje się nasze w trakcie załadunku, na zaciskach przyłącza na „naszym” metanowcu, podłączonym do instalacji przeładunkowej w terminalu załadunku. Czyli dokąd popłynie "nasz" z naszym LNG, jest naszą decyzją.


To dzięki ****NEMU pis-owi (k…a mać!),
nasza pozycja w Unii Europejskiej staje się
bardziej peryferyjna od usytuowania walczącej Ukrainy!!! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,