czwartek, 25 czerwca 2020

LNG Sokoto z nigeryjskim ładunkiem z Bonny

Kolejna szczególna w kilku aspektach dostawa!
Inauguracja kolejnej setki dostaw, to kolejny, dziewiąty wytwórca (nie sprzedawca, gdyż jest nieznany) importowanego do nas LNG - przypłynie ładunek z nigeryjskiego terminalu w Bonny.
Zostanie dowieziony przez debiutujący metanowiec (ze sferycznymi zbiornikami!) LNG Sokoto, ustalający nowy rekord wiekowości jednostki zawijającej do gazoportu (pełno-latek z 2002), z szansą na kolejny, może rekordowo minimalistyczny wielkościowo ładunek.
Kolejna szczególność to debiutujący, specyficzny, armator Bonny Gas Transport, zasadniczo uwiązany do rodzimego terminala Bonny - identycznie jak Nakilat do Ras Laffan.

LNG Sokoto ma 4 zbiorniki sferyczne, pojemność nominalna 137,5 tys.m3, turbinowiec parowy, stocznia HHI - 2002 rok, bandera Bermudów. Ma swego bliźniaka LNG Rivers. Ostatnio dowoził ładunki naprzemiennie do francuskich portów Montoir i Fos-sur-Mer. Teraz się przewietrzy na północ :-)


Ponad kwartał temu, przed przełomem luty/marzec, LNG Sokoto był faworytem w grupie metanowców obserwowanych w kontekście zapowiadanego, na pierwszy tydzień marca, importu LNG z nigeryjskiego Bonny. Faktycznie 05.03. przypłynął Bilbao Knutsen z ładunkiem …z Trynidad-Tobago (Point Fortin) > [86.]. :-)
W tę obserwację metanowców w okolicy Bonny był zaangażowany Sympatyk bloga (autor zdjęć - dziękuję!), który miał sposobność bycia na okolicznym akwenie. Poniżej efekt tamtych obserwacji:

Zdjęcia z 24.02.2020 roku, z obserwacji wpływania LNG Sokoto do terminalu Bonny.

Wpływający LNG Sokoto i cumujący (2 stanowiska załadunkowe) w terminalu LNG Kano (2007 DSME).

* * *

  
Lubię takie informacje – skan z www dyspozytora ZMPSiŚ ↑ i UMS ↓. 
Co 6 dni: [99.] - [100.] i po jedenastu [101.] - zmiana: LNG Sokoto ETA 14.07. 13.07.
  

Wacław Sałaban, czerwiec 2020 roku.


Jest więcej ludzi dobrej woli od dojącej „dobrej zmiany”.

2 komentarze:

 1. Wydaje się, że do rodzinki LNG Sokoto i LNG Rivers należy również LNG Bayelsa z 2003 roku stocznia HHI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do rodzinki to jeszcze: LNG Akwa Ibom; LNG Adamawa; LNG Cross River; LNG River Niger ... ale nie jako bliźniaki LNG Sokoto :-)
   >>> [https://en.wikipedia.org/wiki/Bonny_Gas_Transport]

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,