piątek, 26 czerwca 2020

Metanowcem dookoła Ameryki Południowej!

To nie żart w dobie całkowitego zawieszenia żeglugi wycieczkowej statków sanatoryjnych. W tym rejsie portem startu był Freeport (USA), portem pośrednim Mejillones (Chile), a port końcowy to Hackberry (USA).

  
Taką podróż, wraz z okrążeniem Ameryki Południowej prawa burtą (PB), odbył nowy metanowiec SCF La Perouse (2020), koreańskiej budowy (HHI), dla rosyjskiego armatora Sovcomflot (SCF), pod liberyjską banderą, z zarządem technicznym w Dubaju, będący w czarterze francuskiego Total, przewiózł ładunek LNG (pojemność nominalna 174 tys.m3) z amerykańskiego Freeport (24.05.) do chilijskiego terminalu Mejillones (21.06.), czyli  dookoła Hornu z pominięciem kanału panamskiego!


Czyżby operator Panama Canal Authority przeszarżował ze stawką za transfer po wprowadzeniu (II/III 2020) opłaty za korzystanie z wody słodkiej? Odległość Freeport - Mejillones przez Kanał Panamski to 3800 Mm, dookoła Hornu to 10200 Mm. To ponad 2,5 krotny wzrost zajętości i kosztu eksploatacyjnego dla realizacji tej dostawy!
Po typowym rozładunku w dniach 21-22.06., SCF La Perouse obrał kurs na terminal Cameron LNG w Hackberry z ETA 05.07. Spieszy się i płynie w kierunku … Kanału Panamskiego!

Wacław Sałaban, koniec czerwca 2020 roku.

Jest więcej ludzi dobrej woli od dojącej „dobrej zmiany”.


27.06.2020, h0000.

Trwa cisza wyborcza, nad którą,
w ramach swojej aktywności,
patronat objęła jeszcze obecna prezydentowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,