niedziela, 10 stycznia 2021

Tembek po raz 4 – PGNiG europejską potęgą importową dla Kataru

Od momentu wypłynięcia Al Sadd z Ras Laffan w dn. 20.11. z dostawą na Bałtyk, aż do 31.12. żaden metanowiec klasy Q-Flex/Max nie został odprawiony w kierunku Suezu! Przez 6 tygodni! Po 41 dniach przerwy Katarczycy wysłali metanowiec Tembek z ładunkiem w kierunku Europy - do Świnoujścia z ETA 22.01.

Al Sadd w okresie 09.12.2020 - 01.01.2021 był jedynym operującym na wodach wokół Europy z floty 45 największych metanowców. W okresie 02-09.01.2021 roku na akwenach wokół Europy nie było żadnego z nich, a typowo bywało po 10-15 tych jednostek. Takiej sytuacji braku Q-Flex/Max w Europie nie było w całym ubiegłym dziesięcioleciu!*

Od połowy wrześnie 2020 roku do teraz, czyli już prawie przez 4 miesiące, Qatargas wyekspediował do Europy TYLKO 10 ładunków metanowacami Q-Flex, w tym 6 do Świnoujścia** oraz po jednym do Milford Haven, Rotterdamu, Revithoussy i Aliagi.
Od ponad kwartału PGNiG stało się europejską potęgą importową dla Kataru!

Wcześniej bywały rekordowe miesiące (III-V) dla eksportu z Kataru, po 16-18 wysyłek jednostkami Q-Flex do Europy! We wspominanym okresie ostatnich 4 miesięcy z tylko 10 wysyłkami Q-Flex, były też dwie dostawy (Fraiha i Duhail) początkowo skierowane do Suezu, ale ostatecznie zawrócone z Zatoki Adeńskiej do Chin. Tę mierność uzupełniają 2 Q-Max (Lijmiliya, Al Dafna), oba wyekspediowane do Milford Haven na przełomie IX/X.

Katarskie LNG w Europie wyparły dostawy jamalskiego i amerykańskiego gazu skroplonego. Kolejna tego konsekwencja poniżej.

Trwa szczyt sezonu sprzedażowego LNG, a zasadnicza część floty Nakilat, metanowce klasy Q-Flex mają niepełne zatrudnienie i poza przedłużonymi postojami na redzie Ras Laffan, tej jesieni/zimy są zatrudniane do rozwózki konkurencyjnego LNG.

Wcześniej, w drodze powrotnej ze Świnoujścia, rozwózki konkurencyjnego LNG zrobiły:
- Al Khattiya po [106.] popłynął na załadunek do Zeebrugge i z dostawą dookoła Afryki do Dahej,
- Al Ruwais po [107.] > do Montoir (przeładunek st.-st. z Clean Horizon jamalskiego LNG z Sabetty) i też popłynął  dookoła Afryki do Dahej.
Obecnie Al Sadd jest trzecim, który po dowózce ładunku do Świnoujścia [112.], w drodze powrotnej i po zawróceniu z Gibraltaru(!), zabrał ładunek LNG z Montoir (przeładunek st-st z Boris Davydov) - popłynął przez Kanał Sueski do Dahej.
Swoim wydłużeniem czasowym drogi powrotnej o ponad tydzień (zawrócenie z Gibraltaru do Montoir, oczekiwanie na załadunek i sam załadunek) nie zapobiegł, wspomnianej wcześniej, całkowitej nieobecności wokół Europy jednostek Q-Flex/Q-Max, nim kolejny Q-Flex (Tembek) wpłynął na Morze Śródziemne w dniu 09.01. :-)
Inna obserwacja: Al Utouriya po typowej dowózce do Niigata (Japonia) w drodze powrotnej zawinął do Qalhat (Oman) i po załadunku popłynął do Kochi (Indie).

Zapowiadany Tembek, z 76 dostawą katarską, swoim 4 zawinięciem dołączy do grupy 10 najczęściej goszczących w Świnoujściu metanowców (z 53) i zainauguruje tegoroczne dostawy z Zatoki Perskiej. Mimo że ten Q-Flex powstał w stoczni SHI, czyli jest w podgrupie najbardziej pojemnych, nie ma co liczyć na rekordowy wielkościowo ładunek - dotychczas dowiózł: 1412/1413/1416 GWh.
Debiutował w Świnoujściu 11.06.2018 roku [34.] ↑ i regularnie zawijał w kolejnych latach [59.] i [109.]. Teraz będzie ze [115.] dostawą ogółem. Jego ostatnie dwa zawinięcia na Bałtyk rozdziela realizacja dostawy do Japonii (Kawasaki).

Wacław Sałaban, styczeń 2021 roku.

PS NARODOWA spółka skarbu państwa PGNiG może głosić, że od prawie dwóch miesięcy NARODOWO odbieramy CAŁY katarski eksport LNG, słany do Europy metanowcami klasy Q-Flex!

* na podstawie własnych obserwacji ruchu jednostek Q-Flex w latach 2016-2020, natomiast zaistnienie braku Q-Flex/Max na wodach wokół Europy w latach 2011-2015 wyklucza masowy w owym czasie import katarskiego LNG przez Wielką Brytanię i Holandię – po kilka dostaw w miesiącu. To był czas, gdy nie było amerykańskiego i jamalskiego eksportu LNG.

** [107.] - Al Ruwais/5; [109.] - Tembek/3; [110.] - Al Aamriya/2; [111.] - Al Oraiq/3; [112.] - Al Sadd/2; [115.] - Tembek/4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,