niedziela, 30 stycznia 2022

Niż Nadia - orkan Malik

Średnio rozległy ale głęboki niż Nadia, pierwszy z rodziny niżów podążających z północnego Atlantyku na wschód, sklasyfikowany jako orkan Malik, 29.01. swoim centrum (967 hPa) przedarł się na SE - nad Półwyspem Skandynawskim, znad Morza Norweskiego (pomiędzy Bodø i Trondheim), osiągając nad Wys. Alandzkimi (noc 29/30.01.), w swoim centrum, spadek ciśnienia atmosferycznego do 962 hPa (prognozowano 958* hPa). Dalej, dość szybko się wypełniając, przeszedł nad Bałtykiem Północnym i nad Łotwą.

Tor tej depresji nie był typowym dla niżów przemieszczających się przez EuropęIstotnie przewiał południowy skraj Skandynawii, z północną częścią Morza Północnego**, Skagerrak, Kattegat, Cieśniny Duńskie i Południowy Bałtyk. Pewnie dokonał istotnego wlewu wód atlantyckich do Bałtyku, ale nie tak intensywnego jak 2 lata temu niż Ciara/Elsa/Sabine. Tor południowo-zachodni niżu atlantyckiego (wzdłuż Półwyspu Skandynawskiego) dla intensywności wlewu jest zdecydowanie efektywniejszy od toru północno-zachodniego, nawet tak nietypowo przesuniętego na NE. Również spora prędkość przemieszczania się Nadii/Malika, w konsekwencji szybka zmiana kierunku wiatrów, nie sprzyjała wielkości wlewu.
Podsumowując tym razem wlewka do Bałtyku Południowego oraz przedmuchanie smogu na wschód, nie rekompensują liczby … utraconych - powalonych drzew przez dynamiczną oraz szkwalistą wichurę nad lądem (Dania/Niemcy/Polska).

Na akwenach objętych sztormami, od Nadii/Malika, żeglowały sztormując następujące metanowce
(z grupy obserwowanych):

- Christophe de Margerie w drodze na N - z Zeebrugge do Sabetta, przy Ålesund, gdy niż był na Morzu Norweskim,
- Eduard Toll w drodze na S - z Sabetta do Zeebrugge, na granicy Mórz Norweskiego z Północnym,
- Nikolay Urvantsev, płynący też na S, z Sabetta do Zeebrugge, żeglował około 200 Mm za Eduard Toll.
Z tych 3 Yamalmax-ów zdecydowanie najtrudniej miał Eduard Toll, co było widoczne na porównaniu śladów sztormowania w AIS – intensywność zmian i dostosowywania kursów do warunków hydro-meteorologicznych.

- Marshal Vasilevskiy, pętający się od 25.01. po Zatoce Gdańskiej i na N od niej. Tu kulminacja sztormu nastąpiła 30.01., gdy Nadia/Malik wypełniał się nad Łotwą > Litwą > Białorusią. Na pobliskiej platformie Baltic Beta zarejestrowano:
2022-01-30 (11:00-11:10), wiatr NW, śred. 26.9/ maks. 34.5 m/s (10/12oB), ciśnienie 984.4 hPa,
2022-01-30 (15:50-16:00), wiatr NW, śred. 25.2/ maks. 34.6 m/s (10/12oB), ciśnienie 992.7 hPa.

Bałtyckie terminale LNG i ich redy, planowo były puste.

Wacław Sałaban, 30.01.2022 r.

PS Ostatnio na MORSKOŚCI!! ukazały się 2 opracowania nie będące mojego autorstwa. Korzystając ze sposobności, że tym razem mi wypada, polecam oba opracowania.
Piotr Kosz w poprzednim wpisie Kłajpeda - podsumowanie 2021 opisał szczegółowo i statystycznie to co się działo w pobliskiej Kłajpedzie. Niby było niepozornie, gdyż nastąpił istotny spadek liczby zawinięć masowych LNGC (do 15 z po 20 w latach 2019-2020), ale mimo to w 2021 roku się działo!
01.01.2022 roku zostało zaktualizowane wcześniejsze opracowanie Piotra Kosza, z października 2020: O rodzajach napędów stosowanych w metanowcach - II edycja [bezpośredni dostęp z lewej szpalty: strony i zestawienia poz. 9.].
Dziękuję Autorowi za wyrażenie zgody na zamieszczenie tych opracowań na blogu.
ws

* spadek ciśnienia poniżej 960 hPa w centrum depresji (w niżu barycznym) na Północnym Atlantyku nie jest czymś bardzo szczególnym (np. do 940), ale nad kontynentem jest bardzo groźnym ewenementem.
** pobrzeże północno-zachodniej Danii – Jutlandię, nawiedził sztorm 11(12)oB z potężnym zafalowaniem do 9 m.2 komentarze:

 1. GLOBAL SEA SPIRIT z FREEPORT (USA) 14.02 w świnoujściu wg.szczecin pilot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Już mi doniesiono, tzn. ZASYGNALIZOWANO!
   Wytwórca średnio szczególny - Freeport (x6), ale LNGC bardzo szczególny.

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,