poniedziałek, 21 lutego 2022

Długoczasowy pobyt LNGC na Bałtyku + aktualizacja

Krótkoczasowy tłok metanowców na Bałtyku+aktualizacja zamienił się w długoczasowy pobyt LNGC. 20.02. na Bałtyk wpłynął Velikiy Novgorod - Sovcomflot (bez SCF na burcie). To kolejny metanowiec z ładunkiem LNG odebranym z FLNG Hilli Episeyo - odcumował 07.02. Czyli odcumowanie i wpłynięcie odbyły się 18 dni po wcześniejszych manewrach Energy Integrity. Oba metanowce komunikują w AIS: BALTIC SEA FOR ORDER / BALTIC FOR ORDERS.

Energy Integrity 3-ci tydzień pęta się na wschodnim skraju Bałtyku Południowego/Centralnego
w zależności od toru wędrówki z W na E kolejnego niżu/orkanu.
Czyli będą 2 pływające po Bałtyku magazyny LNG dla FSRU Marshal Vasilevskiy?
Czy Gazprom wydał polecenie Sovcomflot przebazowania LNGC z kameruńskim LNG na Bałtyk?
Czy to jest zabezpieczenie gazu dla Kaliningradu związane z wojną na Ukrainie?

Wacław Sałaban, luty 2022 roku.

Kolejna aktualizacja (22.02.2022, h2202) w liczeniu MASOWYCH metanowców na Bałtyku.

Prawie już dwudekadowy były LNGC, teraz w roli bezrobotnego FSU, trwale zacumowany na E skraju Zatoki Fińskiej i u źródła (↓), też jest metanowcem!


Widoczne wzmocnienia na LB do stałego cumowania przy pirsie.

Portovyy, ex-Excel (podczas budowy jako Peace River -IMO 9246621), o poj. nominalnej 130tys.m3, powstał w DSME. Został oddany do eksploatacji we IX 2003 roku, a jesienią 2017 odsprzedany Gazpromowi przez belgijski Exmar +Mitsui OSK Line. Jako Portovyy (od 2018) został dostosowany do roli FSU (gdzie i kiedy?)

Natomiast ostatni remont przeszedł w hiszpańskiej stoczni Navantia Ferrol jesienią 2020 roku ↑.
Do miejsca stałego bazowania dotarł pod koniec XI 2021 roku. Wcześniej długo kotwiczył na redzie Skagen↓.

Terminal Gazpromu Portowaja LNG nieopodal Wysocka, z planowanym rozruchem w 2019 roku (obecnie jest deklarowany w 2022), o planowanym wytwarzaniu/eksporcie w ilości 1,5 mln ton LNG, jest technologicznie zlokalizowany przy pobliskiej stacji kompresorowej gazociągu (tłocznia), który dalej jest początkiem czynnego Nord Stream.

Prawdopodobnie planowana logistyka tego FSU ma polegać na powolnym załadunku w terminalu Portowaja LNG i odwózce LNG do FSRU Marshal Vasilevskiy - jako alternatywa dostaw gazu dla obwodu kaliningradzkiego. Podczas nieobecności FSU przy pirsie Portowaja LNG, wytworzony skroplony gaz będzie gromadzony w buforowym zbiorniku lądowym (42 tys.m3). Innymi odbiorcami LNG maja być klienci lokalni oraz bunkrowanie.

Powrót z końcem stycznia na Bałtyk FSRU Marshal Vasilevskiy, z ładunkiem jamalskiego LNG z Zeebrugge, oraz przypłynięcie na początku lutego Energy Integrity, a teraz wpłynięcie na Szorstkie Morze Velikiy Novgorod - oba ładunki Gazpromu z kameruńskiego złoża - FLNG Hilli Episeyo, stało się logiczne.

COVID-19 stał się codziennością na Świecie i przedwczoraj skończyły się igrzyska olimpijskie!

ws
(dziękuję Piotrowi Koszowi za podpowiedź i inspirację)


... jest ZEREM!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,