poniedziałek, 13 czerwca 2022

Energy Liberty odprawiony bez rozładunku

Nie zadebiutował! Nie przywiózł 8 dostawy z Cove Point! Ale 23 doby kotwiczył na Bałtyku - Zatoce Pomorskiej, na redzie Świnoujścia, w oczekiwaniu na decyzję o rozładunku. Nie nastąpiła!
Nie wiedziałem, nie podejrzewałem, nie przeczuwałem, ale wpisu zapowiadającego Energy Liberty też nie publikowałem. Wyczekiwałem na podsumowanie tej dostawy.

Przypomnę, Energy Liberty po załadunku w dn. 27-28.04. i wypływając z Cove Point, w swoim AIS zakomunikował i beznamiętnie głosił Świnoujście ETA 13.05. h0400, pomimo ewidentnych faktów zaprzeczających owemu terminowi zawinięcia.
Energy Liberty po osiągnięciu Skagerraku, od północy 09/10.05. rozpoczął pętanie się wte i wewte, w oczekiwaniu na …? Czyżby dowództwo metanowca, reprezentujące armatora i interes właściciela ładunku (japoński, hinduski reeksport?), podjęło decyzję o nie wpływaniu w Kattegat i Wielki Bełt, z koniecznością zakupu pilotażu przez wody duńskie, w niepewności, czy kupujący odbierze wieziony ładunek? Lepiej wyczekiwać na ostateczną decyzję sprzedażową bez ponoszenia dodatkowych kosztów wpływania i powrotu z Bałtyku! Jednak po 1,5 dobie nastąpiła decyzja o wpływaniu na Bałtyk i 12.05. przepłynął Wielki Bełt (↓) głosząc ETA 13.05. h2000 (+16h od początkowej wersji). 13.05. o h0600 zakotwiczył na redzie Świnoujścia. W owym czasie tylko UM sygnalizował jego przypłynięcie.


Energy Liberty po 17 dobach „parkowania” w Zatoce Pomorskiej w oczekiwaniu na rozładunek, poderwał kotwicę i odpłynął. Nie podając w AIS dokąd. Dopłynął do Arkony i zawrócił na E, na redę przy pławie N1. Czy był to brak pilotów na przejście Wielkiego Bełtu? Po tym kilkugodzinnym rekonesansie 30.05. dalsza cierpliwość była zdecydowanie krótsza.

Kamera w Sassnitz zarejestrowała ów rekonesans w dniu 30.05.

05.06. o h0840, czyli po łącznym wyczekiwaniu 23 doby 2h 40’ (mniej od 23,5 dób!), podniósł kotwicę w Zatoce Pomorskiej (przy pławie N1) i obrał kurs przeciwny od kierunku do Świnoujścia - popłynął do … Isle of Grain. Ale nie bezpośrednio! Najpierw przepływając pomiędzy …Orkadami - Szetlandami i opływając Wyspy LB, popłynął do …Gibraltaru! Gdy publikuję ten wpis EL dopływa do Skały.

Kotwicząc na redzie Świnoujścia załoga EL obserwowała mijające ich na wejściu i wyjściu po rozładunku kolejno: Maran Gas Apollonia 14-15.05.; Flex Ranger 20-21.05.; GasLog Gladstone 26-27.05.; GasLog Westminster 31.05-01.06.; GasLog Glasgow 03-04.06., natomiast z Duhail (ETA 07.06.) mijał się na kontrkursach (oba z ładunkiem) w ½ Kattegatu po zawróceniu z Bałtyku. Czyli tandem Dominion Energy - MOL LNG Transport całkowicie przegrał (6:0) i się …wycofał.
Przypomnę, podmiotami awizującymi przypłynięcie i ewentualne zawinięcie do gazoportu były Urząd Morski w Szczecinie oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, natomiast Stacja Pilotów się nie …zająknęła.

*****  ***

Oczywiście nikt nie wyjaśni, co nastąpiło? Dlaczego zarządca LNGC poniósł koszt dwukrotnego pilotażu przez Cieśniny Duńskie, zmarnowania bezproduktywnie łącznie 1,5 miesiąca (liczone od trawersu Szkocji w drodze na Bałtyk po dopłynięcie do Isle of Grain) w eksploatacji nowoczesnego LNGC ze znaczną stawka dobowego czarteru. Ciekawe co z opłatą redową przy N1 - gratis?
Ja pozostanę przy swoim uzasadnieniu: ruble!

Tym samym, na razie nie ma 8 dostawy z Cove Point. Poprzednią z tego transatlantycko najbliższego nam terminala dowiozła siostrzana jednostka Energy Innovator: [150.]/18.01.2022. Natomiast Energy Liberty skutecznie gościł już na Bałtyku w Kłajpedzie (V 2020↓) z ładunkiem z Sabine Pass.

24.05.2020 - pod koniec rozładunku Energy Liberty do FSRU Independence.
Podobne wielkościowo jednostki ale o różnych konstrukcjach zbiorników: pryzmatyczne i membranowe.
Wzniosłość i skosy pokryw podpowiadają rodzaje zastosowanych zbiorników. Istotą pryzmatycznych jest
przeciwdziałanie chlupaniu w zbiornikach - efekt rezonansu przechyłów z falowaniem cieczy w zbiornikach.

Dla tych co planowali bezpośrednie obserwowanie wejścia/wyjścia Energy Liberty do Świnoujścia:
https://www.youtube.com/watch?v=zvy1Ovp39vo&list=RDCMUC3hFt_sJjEoeXkxWVreowDw&index=1   
+ https://www.youtube.com/watch?v=zvy1Ovp39vo  ↓ - oba filmy długie [po 30’36”] i ciekawe!

O nietypowej konstrukcji grupy metanowców Energy Liberty, Energy Innovator (Energy Universe, Energy Glory) jest w [*] pod wpisem: Energy Innovator wiezie 150 dostawę LNG.

Wacław Sałaban, maj 2022 roku.

3 komentarze:

 1. Ale heca. Teraz płynie do Hiszpanii hehe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli Brytole też nie uzbierali rubli ...

   Usuń
  2. Nie jestem stuprocentowo pewien ale chyba było to tak że kierował się do Hiszpanii ale zmieniło się na UK czyli by wychodziło ze Hiszpańce nie uzbierali rubli

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,