sobota, 23 maja 2020

Energy Liberty z 76 dostawą do Kłajpedy

W Kłajpedzie trwa przeładunek LNG (statek-statek) z Energy Liberty na FSRU Independence. Jest to 76. dostawa ogółem - wliczone są wyłącznie ładunki masowe z pominięciem dostaw o skali - wielkości bunkrowej.

Energy Liberty, po załadunku w Sabine Pass w dniach 06-08.05., w drodze do Kłajpedy trawersował Atlantyk opływając Szkocję PB. Atrakcyjność tego metanowca to: japońska bandera, budująca stocznia Japan Marine United (XII 2018) oraz japoński armator MOL.

Początkowo po pobieżnej weryfikacji podejrzewałem, że EL obecnie zadebiutuje na wodach Europy.
Jednak to błąd. 28.11.2019 roku cumował w Montoir.

Teraz zadebiutował na Bałtyku. Zdjęcie z 20.05.2020, h2100,
tuż przed wpłynięciem do Kattegatu – pozycja ok. 4 Mm na N od Skagen
Poniżej ujęcia w Wielkim Bełcie - na wodach Bałtyku.
Statystycznie to 171 ładunek LNG na Bałtyku* (76 dla FSRU Independence + 95 dla Terminalu Świnoujście), przy czym 5 ładunków było połówkowych - współdzielonych z innymi terminalami poza  bałtyckimi (4-krotnie Kłajpeda +1x Świnoujście: [72.] - 07.11.2019, Arctic Aurora, 60% ładunku popłynęło do greckiej Revithoussy).

Po ostatnich dwóch amerykańskich dostawach spotowych LNG dla Litwy, prawdopodobnie nastąpi powrót do norweskiego monopolu eksportowego. Tak sugerują deklarowane wielkości ładunków w planie dostaw do końca IX 2020 roku  [ https://www.kn.lt/uploads/files/dir97/dir4/13_0.php ].

- - -

Tak, tak, Litwini udostępniają dla opinii publicznej wielkościowy harmonogram planowanych dostaw, oczywiście bez nazw metanowców - co jest zrozumiałe, ale z szacowaną dość precyzyjnie wielkością dla dostaw masowych oraz z licznymi mini dostawami bunkrowymi. Szkoda, że PGNiG SA, Gaz-System, Polskie LNG zapominają, że są spółkami (pod-spółkami) skarbu państwa.

Do dzisiaj brak oficjalnego komentarza po dostawie zrealizowanej na początku marca 2020 roku, tzn. przypłynięcie ładunku z Trynidadu-Tobago (Point Fortin) - [86.]. Wcześniej (jesienią 2019) przebąkiwanej przez poprzedniego prezesa PGNiG, jako niespodzianka z nigeryjskiego Bonny :-) Jedyne co udało mi się zweryfikować (poważne źródło zagraniczne), to że Bilbao Knutsen został zaangażowany w tej dostawie [86.] przez Shell :-)

Wacław Sałaban, maj 2020 roku.

PS Wkrótce pojawią się zdjęcia z pobytu Energy Liberty w Kłajpedzie - tam shipspotting jest niezawodny :-)

* dokonania FSRU Marshal Vasilevskiy na Bałtyku pomijam. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,