piątek, 15 maja 2020

Zawinął Cool Runner

Do Gazoportu Świnoujście* 15.05.2020 r., nietypowo, późnym popołudniem, zawinął Cool Runner.

Co to za metanowiec i kto jest jego armatorem? > Przypłynie Cool Runner
Skąd i od kogo dowiózł ładunek? > Cool Runner > drugi ładunek z Freeport LNG Development
O wczesnej, z miesięcznym wyprzedzeniem, zapowiedzi zawinięcia > GasLog Warsaw +Cool Runner

Cool Runner płynąc z Zatoki Meksykańskie do Zat. Pomorskiej trawersował Atlantyk z maksymalną prędkością, efektywnie18-21w, zależną od panujących na oceanie warunków meteo-hydrologicznych. Bardzo się spieszył. Wpłynął na Bałtyk trawersując duże Wyspy anglojęzyczne PB. Aby maksymalnie skrócić drogę przepłynął Pentland Firth zamiast pomiędzy Orkadami/Szetlandami. Międzyzatokową podróż odbył w niespełna 12 dób, czyli rezygnując z ekonomicznej prędkości skrócił czas marszruty o 2-3 doby. Jest to rekordowo krótki czas dopłynięcia do Świnoujścia z Zatoki Meksykańskiej - spośród 15 ładunków LNG zaimportowanych z tego regionu Świata (Sabina Pass, Hackberry, Freeport, Corpus Christi).

15.05.2020 roku, h1626-1641.Uzupełnienie: ↑ 16.05.2020 roku, h1706-1708. Postój przy nabrzeżu trwał dobę bez kilku minut.

Jest to dostawa: 94. ogółem, 2. z Freeport, 19. z USA, 29. spotowa, 31. niekatarska. Tym samym liczbowo 2/3 dostaw to ładunki z Kataru, wielkościowo (t/m3/GWh), aż 75% naszego importu LNG pochodzi z Ras Laffan. I jeszcze długo (przez kilka lat) te proporcje nie ulegną istotnej zmianie! Ale to wielu komentującym w mediach i żyjącym z politykowania, przez myśl/gardło nie przechodzi.
Liczę na to, że Katarczycy, arabska nacja najbardziej lubująca się w PR, nie przepuści okazji do okolicznościowego pławienia się z okazji setnej (ogółem) dostawy LNG do Terminalu Świnoujście*.

Kontynuując wątek o liczbach rzeczywistych (stosowniej faktycznych) opisujących nasz import LNG przeprowadziłem taki przypadkowy rachunek:
sumę ładunków spotowych oraz średnioterminowych w ramach umowy z Centrica, odebranych po 01.01.2018 roku, tj. od momentu uruchomienia kontraktów Qatargas II i z Centrica, ale z pominięciem spotu dla Ukrainy ([74.] - Patris), podzieliłem przez średniej wielkości ładunek katarski (z 63 dostaw). Uzyskana wartość to 17 - po mało istotnym (groszowym) zaokrągleniu.
Przypomnę, w owym czasie (od 01.01.2018), w każdym półroczu, PGNiG odbierało po 9 dostaw katarskich z nominalnych 12 w ramach obu kontraktów Qatargas (I+II). Czyli zrezygnowano do dzisiaj i na koniec I półrocza 2020 - przy założeniu, że w VI dopłyną 2 ładunki z Ras Laffan - z 15 ładunków Q-Flex.
Wniosek, spore zakupy spotowe w okresie prawie 2,5 lat (24 ładunki), de facto są wyłącznie częściowym zastąpieniem importu z Kataru. Mam nadzieję, że korzystnym finansowo! Przypomnę, PGNiG SA jest spółką Skarbu Państwa!

Wacław Sałaban, maj 2020 roku.

* Od dziś w ramach prostowania historii, zaprzestaję używać określenia „świnoujski terminal/gazoport”. Dotychczas innego określenia/nazwy nie używałem! Teraz będę pisywał Gazoport Świnoujście / Terminal Świnoujście!

Ostatnio Ozdoba próbował zaintonować tworzenie historii (jako drugi po faceciku Kanthak), że to Sasin(-aria) wygrał(a) arbitraż z Gazpromem! To jest identyczna prawda jak to, że brat satrapy zainicjował powstanie Gazoportu/Terminalu Świnoujście!!!


Dziękuję Pani Kidawie-Błońskiej za stworzenie
i utorowanie Morawieckiemu/Sasinowi ścieżki do pierdla.
Karty wyborcze do przemiału!
Współsponsor ich wydruku.


Na Żoliborzu została zainstalowana skrzynka na listy!
Jej posiadacz uwierzył Sasinowi,
że przeprowadzi majowe wybory reelekcyjne bez trybu!

3 komentarze:

 1. Pozdrowienia od maszynowej części zalogi. Terminal zgodził się na podmianę i kilka osób szczęśliwie wraca do domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na burcie nadal pozostaje 6 Polaków, a część z nas już w drodze do domu. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za info i za pozdrowienia. Cieszę się z Waszej możliwości podmiany, w obecnym czasie, to istotne dla obu stron, mustrujących i zmustrowanych :-)
  Cool Runner pozostawię w "swojej" flocie stale obserwowanej. Zapraszam do prywatnej korespondencji: fri@fri.info.pl

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,