Istotą zawinięcia Clean Destiny do Świnoujścia była wielkość dostarczonego ładunku! Nie debiut 113 metanowca, nie konstrukcja którą reprezentuje (kl. 200 / HHI-11/2023) i nie nowość tego metanowca. Oraz nie jego armator lub czarterujący, nie wytwórca LNG, nie dostawca i nie rodzaj kontraktu zakupowego!
Większa o 3 m szerokość tej konstrukcji (kl.200) względem regularnie przypływających do Gazoportu metanowców kl.174/180, jest niedostrzegalna i to niezależnie od lokalizacji oraz kierunku patrzenia obserwatora/fotografa. Natomiast, wielkość energetyczna dostawy ok. 1200 GWh byłaby wyraźnym odstępstwem (wyróżnikiem) względem wszelkich innych 287-miu poprzedzających ładunków!
Nie widać ↓ zwiększonej szerokości Clean Destiny względem kl. 174/180.
Clean
Destiny przypłynął
planowo po 16,5 dobach od wypłynięcia z Ingleside. Wpłynął do Gazoportu 21.05./h0255,
wypłynął 22.05./h1145. Rozładował dostawę [288.] i 19-tą z
Ingleside, o wielkości energetycznej … 1048 GWh. Czyli typowy ładunek dowożony
przez kl.174. Wcześniej sugerowało to niepełne zan. ok.11 m na wyjściu - potwierdziła
się wątpliwość niepełnego załadunku (ostatni
akapit).
Czyli wielkościowo nie jest 142-gą dostawą i
zarazem nie jest największą ze 147-miu nie katarskich!
Clean Destiny jest 113-tym różnym metanowcem w Gazoporcie. Oby jednostki Clean+ często gościły w Świnoujściu ale z pełnym załadunkiem! Oczywiście, z uwagi na ich … szerokość!
Wacław Sałaban, maj 2024 roku.
PS 2 „nasze” od 09 i 18.05. kotwiczą w NW części Zat. Meksykańskiej w
oczekiwaniu na sezon huraganów. Oczywiście dla … bezpieczeństwa narodowego!
A czy rozładunek nie zahaczył o dobę terminalową 22.05?
OdpowiedzUsuńW przypadku rozładunku 2-dobowego wymiar 1-szodobowego etapu zwyczajowo jest podawany w zaokrągleniu. Natomiast podany wymiar wynosi 1048,466274 GWh. Ewentualnie jutro skoryguję.
UsuńRozładunek był 1-dobowy.
UsuńAutokorekta poprawiła mi "morskości" na moralności😀
OdpowiedzUsuńDruga wersja
OdpowiedzUsuńStrona morskosci.pl jest blogiem poświęconym tematyce związanej z transportem i przeładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Polsce i na świecie. Autor bloga szczegółowo relacjonuje i analizuje ruch metanowców, statków transportujących LNG, zawijających do terminalu LNG w Świnoujściu. Opisuje historię zawinięć poszczególnych jednostek, ich parametry techniczne oraz dostawców i odbiorców ładunków LNG. Blog zawiera również informacje o planowanej rozbudowie floty metanowców przez firmy takie jak QatarEnergy w związku ze wzrostem zapotrzebowania na LNG. Ogólnie jest to źródło specjalistycznej wiedzy na temat transportu morskiego LNG, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej perspektywy.