wtorek, 4 czerwca 2024

Obecna zajętość „naszych” XY Knutsen OAS - cz. 3

Od 03.06. wszystkie „nasze” XY Knutsen OAS dla bezpieczeństwa narodowego żeglują po półkuli południowej! Czy istotą jest celowe oddalenie od trwających konfliktów zbrojnych w Europie i jej pobliżu?

03.06. na Atlantyku prawie równocześnie spłynęły za równik LK w drodze do Tajlandii oraz IL do Argentyny, a 2 doby wcześniej na Indyjskim równik przepłynął SB w powrocie z Południowej Korei. Natomiast GG wytrwale okrąża Afrykę (02.06. opłynął przylądek Igielny) po wypłynięciu z Nigerii na Daleki Wschód i będzie 1-szym powrotnie na półkuli północnej (na Indyku) w okolicy 08.06. Więcej szczegółów: porty/daty załadunku/wyładunku + porty docelowe i ETA, jest tutaj.

W tym samym czasie płynie z Calcasieu Pass ładunek spotowy (nie kontraktowy!), wytworzony przez Venture Global, sprzedanym nam przez Shell (też wyrolowane jak PGNiG przez Venture Global), dowieziony (ETA 13.06.) przez pływający w czarterze Shell SM Albatross - identyczny metanowiec jak nasze LK i GG Knutsen OAS.
W kontekście powyższego nasuwa się pytanie, dlaczego owego spotu PGNiG/Orlen nie zakupiło bezpośrednio od Venture Global bez pośrednictwa Shell, oraz nie przywiozło „naszym” metanowcem, które już bywały 6-krotnie w Calcasieu Pass realizując dowózki innym importerom? Jedna z możliwych odpowiedzi może wiele sugerować!

Kolejna dostawa spotowa, już zapowiadana przez ZMPSiŚ, jest w trakcie załadunku w Freeport na metanowiec Orion Sea z ETA17?.06. w Świnoujściu. Kolejny zakup z pośrednictwem sprzedażowym.

Od 2-giej połowy XII-2023, żaden nasz nie był na Bałtyku, a 2 jeszcze nawet nie zadebiutowały - bo i po co dla bezpieczeństwa narodowego! Ewentualne zawinięcie na Bałtyk któregoś z 2-ch (spośród 4-ch), będzie możliwe najwcześniej w 2-giej połowie VII. I byłby to debiut.

Ostatnio Cheniere pochwaliło się zdjęciem „naszego” pod załadunkiem w Sabine Pass, który został wyczarterowany dla bezpieczeństwa narodowego do realizacji kontraktów w formule FOB z Venture Global - konkurent Cheniere.

Wacław Sałaban, 04.06.2024 r.

Zapałki europejskie.

Idź na wybory 09.06.2024 roku i GŁOSUJ stosownie skreślając!!!
(po 35-ciu latach od wyborów 04.06.1989 roku)

3 komentarze:

 1. Prawdopodobnie pojadę zrobić zdjęcia tych dwóch gazowców 13 i 17 czerwca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo oficjalnych (ZMPSiŚ/St.Pil.) zapowiedzi: 17.06., Orion Sea zgłasza ETA 19.06.!

   Usuń
  2. Dwa dni w tą czy tą to nie będzie dla mnie żadnej różnicy bo i tak będę cały czas tam

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,