wtorek, 24 lutego 2026

Cd. Kiedy nastąpi rozładunek Al Thumama i … Clean Destiny?

Po 3-ch dobach od opisanej sytuacji na wejściu do Gazoportu [Kiedy nastąpi rozładunek Al Thumama w …?],
sytuacja hydrologiczna nie uległa istotnej zmianie. Poziom wody na podejściu do Świnoujścia, na krótko jeszcze radykalniej się obniżył, aż do poziomu 406 cm ↓ i obecnie oscyluje (+/-) 480 cm.

Kolejne obie prognozy (Stacja Hydrologiczna Świnoujście - Prognoza synoptyczna + Poziom morza z modelu MIKE21) nie są optymistyczne, a od wieczora 25.02., jedna z nich jest pesymistyczną. Niestety. [+ PS ↓]

W niedzielę 22.02., w przeddzień zaplanowanego zawinięcia kolejnej dostawy: Clean Destiny z ETA 23.02./h0600 (przejęcie pilotów na redzie) zapowiedziano: „Al Thumama - po Clean Destiny” - St. Pilotowa.
Natomiast rano w poniedziałek wstrzymano zawinięcie Clean Destiny z info: „POGODA” - St. Pilotowa.
Wcześniej, już 22.02./h1730, po trawersowaniu Sassnitz i Mukran, metanowiec zawrócił i pęta się na NE od Rugii, do teraz.
Po południu 23.02. dyspozytor ZMPSiŚ zakomunikował:
            - Clean Destiny - „wej. w zależ. od war. lodowych”(?!).
            - Al Thumama - „wej. po Clean Destiny”.
           - IJP Knutsen OAS - „spodz. 27.02. g. 06.00”, czyli nastąpiło przyśpieszenie ETA z 28.02. na 27.02., a tak już w niedzielę 22.02. zakomunikowano w sygnale AIS z pokładu tego metanowca!
Czyżby rezerwowo planowano wyprzedzenie - dokonanie rozładunku „naszego” przed Al Thumama?

Rano 23.02.,w okresie planowanego i odwołanego zawinięcia Clean Destiny, widzialność była dobra (>5 Mm), z małym ograniczeniem spowodowanym opadem deszczu, wiatr średni i odlądowy (5-7 m/s z SW), a sygnalizowane zalodzenie nie było widoczne z kamer lądowych polskich i niemieckich.
Natomiast ruch promów i innych jednostek, na torze podejściowym do Świnoujścia oraz wokół Rugii, był intensywny i odbywał się normalnie.
Popołudniem 23.02. (h1400-1600), czyli w 2(!) godziny, wprowadzono do Świnoujścia zbiornikowiec STI HACKNEY z zanurzeniem 11,2 m. Zasadniczo płynął po torze > 12 w! W czasie podejścia i wpływania stan wody wynosił 479-480cm. Czy to był test? Clean Destiny zgłasza zanurzenie 11,4 m.
Zbiornikowiec STI HACKNEY przed zawinięciem, w oczekiwaniu na nie, kotwiczył przy pławie N1 w sąsiedztwie Al Thumama (zanurzenie 12,4 m).

[czasy ujęć ↓: h1604 / 1609 / 1614 / 1617.]




Obsuwa rozładunku Al Thumama nastąpiła równocześnie z ociepleniem (zanik mrozów w Polsce), a stan napełnienia Magazynujemy pewność jutra, ex-Gromadź piękne chwile. My zajmiemy się gazem (zamiana z hasła urokliwego na … ch***we - polityczne!), w dobie planowanego rozładunku katarskiej dostawy wynosił 53% i jest mało uszczuplany.
Natomiast wtedy zapełnienie zbiorników lądowych w Terminalu wynosiło 1040 GWh (>30% = 1 LNGC kl.„174”) i w kolejnych dobach, w wyniku nominalnej regazyfikacji (+przeładunek na autocysterny) malało po ok. 260 GWh/doba. Na koniec doby terminalowej 22.02. (23.02./h0600) stan obniżył się do 507 GWh. Jak było w kolejnej dobie?

Na koniec; te obsuwy i podmiany kolejności odbiorów przez Terminal Świnoujście, prawdopodobnie będą miały wpływ na pewne kluczowe statystyki, ale o tym napiszę po ustabilizowaniu sytuacji rozładunkowej i za jakiś czas.

Wacław Sałaban, luty 2026 roku.

PS
Po 2-ch Q-Flex będących w drodze do Świnoujścia (Al Oraiq ETA 11.03. i Duhail ETA 24.03.), z Ras Laffan wypłynęły kolejne 2: Al Utouriya do Rovigo - Adriatic LNG z ETA 25.03. i Al Kharsaah do Milford Haven z ETA 27.03.
Może w obecnej sytuacji odesłać Al Thumama do Rovigo lub Milford Haven - w obu przypadkach zdąży dopłynąć na stosowne ETA, oraz zamiennie przekierować do Świnoujścia stosownie któregoś Q-Flex zmierzającego do Rovigo v MH? Do tego czasu stan wody w Zatoce Pomorskiej się unormuje.
Ale to jest decyzja po stronie katarskiej (Nakilat / QatarEnergy), a nie po stronie Orlen (+ ex-PGNiG), podmiotu nie posiadającego swojego znaku i nazwy na burtach „naszych” metanowców! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,