środa, 14 kwietnia 2021

28 Niebieska Szkoła dopłynęła na Azory

Po wyjściu na Atlantyk bryg popłynął na N, w kierunku Bermudów, aby wyjść z obszaru pasatu wiejącego z E. Czyli płynął wschodnim skrajem trójkąta bermudzkiego. Żegluga w oczekiwaniu na jakąś sensowną zmianę wschodniego wiatru trwała prawie 6 dób. Pasat, który w 1/2 drogi do Bermudów powinien skręcać w prawo, nie chciał.

Zawrócenie na E, z kierunku na Bermudy, nastąpiło w odległości 140 Mm (1 dzień żeglugi), natomiast trawersowanie wysp było w odległości około 100Mm. Po ominięciu (trawersowaniu) Bermudów nastał czas szybkiej żeglugi, zasadniczo po ortodromie - efekt silnych wiatrów, generalnie z sektora SE-SW.

Synoptycznie bryg „załapał” się na JEDEN depresyjny układ baryczny, powstały na N od Bermudów po minięciu tego archipelagu. Niż N2 (oznaczenie korespondencyjne) powoli się przemieszczał, generalnie na ESE, dając w swojej SE-ćwiartce wiatry z sektora SE-SW. Ostatecznie centrum N2 dogoniło żaglowiec przy Azorach.

Bryg osiągnął Azory w dniu 12.04., zacumował w Horcie o h1755 CEST, po 18 dobach i 16h żeglugi. Była to dość szybka żegluga, prawie w połowie po ortodromie. Szkic marszruty Dominikana - pobliże Bermudów - Horta jest poniżej wraz z torem centrum niżu N2. Bryg przepłynął 2857 Mm.

W obecnej marszrucie, w powrotnym trawersowaniu Atlantyku, postój na Azorach był bezwzględnie konieczny w celu bunkrowania paliwa(!), wody, dodatkowego zaprowiantowania, zdania śmieci, oprania, no i nawiązania komunikacji tel./internetowej przez załogę. Spacer po stałym lądzie po prawie 3 tygodniach bujania też miał znaczenie. A kolejność tego wyliczania jest nieprzypadkowa.
W ubiegłym roku (25 NS) portowy postój na Azorach był całkowicie wykluczony! Odbył się postój na kotwicy przez niecałą dobę.

W tym rejsie Azory pierwszego dnia ugościły bryg i załogę deszczem, ulewami, porywistym wiatrem i szkwałami. Drugiego dnia (13.04.), ugoszczono załogę zbiorowym spacerem na epidemiologiczne testowanie, wraz załogą niemieckiego szkunera Johann Smidt, oraz bunkrowaniem paliwa, czyli zapobieżono …saharze na Atlantyku. W tym celu bryg Fryderyk Chopin przestawił się (↓) na 3,5h do falochronu osłaniającego południowy awanport Horty.
W trzecim dniu postoju służba sanitarna Horty zakomunikowała załodze wyniki testów covidowych. Ich niejednoznaczność uniemożliwiła zdjęcie deklaratywnej flagi [Q] na brygu. Kwarantanna trwa. Szkuner Johann Smidt zdjął [Q] i przestawił się do mariny w Horcie. 


Wacław Sałaban, 14.04.2021 roku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,