czwartek, 22 lutego 2024

Marcowego Merkurego złów w Rybach

Marzec to miesiąc, w którym na półkuli północnej rozpoczyna się astronomiczna wiosna. W tym roku stanie się to 20 marca o godzinie 4:06. Dni szybko się wydłużają. 1 marca Słońce świeci nad horyzontem od 6:27 do 17:22, a 31 marca - od 6:18 do 19:14, czyli o 121 minut dłużej. Obliczenia w całym artykule wykonano dla Łodzi.

Spójrzmy na wieczorne niebo w połowie miesiąca około godziny 19:00. Nad południowym i południowo-zachodnim horyzontem zobaczymy jeszcze konstelacje charakterystyczne dla zimy: Wielkiego Psa, Małego Psa, Bliźnięta oraz Oriona i Byka. Nad wschodni widnokrąg wypłynie zodiakalny Lew. Wielki Wóz (część Wielkiej Niedźwiedzicy) świecić będzie na północnym wschodzie dyszlem w dół. Na północnym zachodzie odnajdziemy natomiast Kasjopeję.

Kolejne spojrzenie na gwiazdy zaplanujmy na 4:30. Dostrzeżemy efekty ruchu obrotowego naszej planety, czyli związane z nim zmiany wyglądu nieba. Lew znajdzie się już nad zachodnim horyzontem, a nad południowym i południowo-zachodnim widnokręgiem ukażą się konstelacje wiosenne z charakterystycznymi układami gwiazd: Skorpionem, Panną i Wolarzem. Tymczasem na wschodzie ujrzymy Trójkąt Letni: Lutnię, Łabędzia i Orła. Wielki Wóz przemieści się na północny zachód i zwróci dyszlem do góry.

Fazy Księżyca: ostatnia kwadra 3 marca o godzinie 16:25, nów 10 marca o 10:02, pierwsza kwadra 17 marca o 5:12 i pełnia 25 marca o 8:01. Z pełnią związane będzie półcieniowe zaćmienie Księżyca, którego nie da się niestety zobaczyć w Polsce. Spośród siedmiu planet, cztery będą niewidoczne. Nie zobaczymy Wenus, Marsa, Saturna i Neptuna. Jowisz świecić będzie coraz krócej na wieczornym niebie na tle konstelacji Barana. W tej samej części nieba, dysponując przynajmniej lornetką, możemy poszukać Urana.

Poświęćmy jednak trochę czasu Merkuremu, bo naprawdę warto. 24 marca planeta znajdzie się w maksymalnej wschodniej elongacji. Kąt Słońce-Ziemia-Merkury wzrośnie do 18,7 stopnia, a odpowiednia orientacja ekliptyki względem horyzontu stworzy doskonałe możliwości do obserwacji planety.

Wszystkich którzy nigdy nie spróbowali swoich sił w obserwacjach tego ciała niebieskiego (bo źli ludzie okłamali ich, że jest to bardzo trudne), zapraszamy do podjęcia prób 24 marca i w dniach sąsiednich około godziny 18:40 (czyli 40 minut po zachodzie Słońca). Pierwsza planeta Układu Słonecznego, jako "gwiazda" o jasności 0 magnitudo, znajdzie się wtedy około 10 stopni nad zachodnim horyzontem (w gwiazdozbiorze Ryb). Poszukiwania warto rozpocząć korzystając z lornetki, a po znalezieniu planety powtórzyć obserwacje bez niej.

W swoim ruchu wśród gwiazd Księżyc minie Jowisza w nocy z 13 na 14 marca i Spikę (najjaśniejszą gwiazdę Panny) wieczorem 26 marca.

Zapraszamy do obserwacji!

Michał Matraszek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,