czwartek, 21 marca 2024

6 masowych metanowców w Zatoce Pomorskiej - REKORD!

Przed końcem 1-szej doby wiosennej, trwającej od 20.03. h0407 CET, równocześnie na wodach Zatoki Pomorskiej* zagościło 6 metanowców: 3x LNGC + 2x FSRU + FSU.

Dwa LNGC przed rozładunkami w Terminalu Świnoujście zaplanowanymi w dniach 21-22 (dostawa katarska) i 28-29.03. (ładunek amerykański).
Aristarchos (z Sabine Pass) wpływa do Zat. Pomorskiej. Al Ghashamiya (z Ras Laffan) zakotwiczył przy pławie N-1 o h1725 (20.03.), a o h0545 rozpoczął wpływanie do Gazoportu.
3-ci LNGC to dryfujący (od 18.03.) Maran Gas Alexandria z ładunkiem z Melkøya dla FSU Seapeak Hispania - jest odlichtowywany przez dowozowce do FSRU Neptune zacumowanego w Lubminie, lub z dostawą dla FSRU Energos Power zacumowanego w Mukran. Czyżby inauguracja rozruchu?

Mgła uniemożliwiła uchwycenie Aristarchos przez kamerę internetową w trakcie nocnego trawersowania Sassnitz.

W opisywanym czasie na Bałtyku równocześnie operowało 6 innych metanowców:
- przez Centralny Bałtyk powracał Arctic Aurora po rozład. do FSRU Exemplar w Inkoo (18-20.03.),
- w Kłajpedzie kończono rozładunek (od 19.03.) Arctic Princess do FSRU Independence,
(↑ oba ładunki z Melkøya)
- kacapski FSRU Marshal Vasilevskiy dopływał na załadunek z kacapskiego FSU Portovyy, zacumowanego do pirsu w terminalu Portowaja LNG nieopodal Wysocka.

Łącznie 12 masowych metanowców: LNGC x5, FSRU x5 (1 w podwójnej roli FSRU/LNGC), FSU x2.
Do IX-2014 masowe metanowce nie bywały na Bałtyku, a do IX-2015 bywały sporadycznie 2, tj. podczas realizacji dostawy do FSRU Independence.

Wacław Sałaban, marzec 2024 roku.

* Zatoka Pomorska ma północną, umowną granicę, aż na linii LM Arkona - LM Gąski. Nie na S-Rugia - Dziwnów, gdyż akwen Zatoki Pomorskiej wyznacza zasięg przeważania fekaliów odrzańskich w wodach Południowego Bałtyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,