sobota, 21 listopada 2020

26 Niebieska Szkoła opuściła Europę!

Planowo 26 NS ma się odbywać w terminie 29.10.- 20.12.2020 roku i na trasie Neapol - Martynika. Może dziwić takie stwierdzenie (…ma się …), ale cała żegluga STS F.Chopin odbywa się z epidemią na/za horyzontem.

W Neapolu 29.10. została zaokrętowana 50 osobowa załoga. Doloty załogi szkoleniowej, kadry nauczycielskiej oraz podmiana załogi zawodowej brygu, odbyły się planowo i 31.10. o h1250 bryg zszedł z kotwicy w awanporcie Neapolu. Przed nim było ponad 4500 Mm żeglugi, a pierwszy tysiąc po Morzu Śródziemnym.

Ten pierwszy tysiąc Mm i tydzień żeglugi do Zatoki Gibraltarskiej, to rodzaj krótkiej kwarantanny do uzasadnienia wywieszenia flagi Q [mój statek jest zdrowy i proszę o prawo poruszania się] - co będzie oznaczać, że na statku nie ma osób chorych na choroby zakaźne. Przepływanie W-Morza Śródziemnego odbywało się początkowo ze słabymi wiatrami i flautami, a po trawersowaniu Sardynii w sprzyjającym wietrze E.

W 6/7-ej dobie żeglugi w załodze wystąpiły objawy: choroby morskiej/przeziębienia/czegoś innego(?). W szufladzie z flagami MKS głęboko została schowana flaga Q. Pierwszą tego konsekwencją była rezygnacja z planowanego zawinięcia brygu do La Linea (pobliże Gibraltaru) i zamiana na postój, na kotwicy, na redzie Almerimar od 08.11. h1800 do 10.11. h0600., w wyczekiwaniu na rozwój zdarzeń na pokładzie. Kolejny, krótki, postój na redzie Marbella (10.11. h1700-2120) związany był z … zaprowiantowaniem ↓ :-).Poprawa stanu zdrowia i brak kolejnych niepokojących objawów, umożliwił podjęcie decyzji o kontynuacji żeglugi. Bryg 11.11. o h0530, w 11 dobie żeglugi z Neapolu, wypłynął na Atlantyk w kierunku Gran Canaria. Popłynął z niepewnością, czy na redzie Las Palmas rozwinie flagę Quebec?

Po wyjściu na Atlantyk bryg początkowo żeglował z korzystnym wiatrem, następnie we flautach oraz ze słabymi powiewami zawinął do Las Palmas (18.11. h1215), w 18 dobie od wypłynięcia z Neapolu i po przepłynięciu >1700 Mm. Na wejściu do portu, na brygu wywieszono [Q]!

Po krótkim dwudobowym postoju w Las Palmas; po zdaniu śmieci, bunkrowaniu paliwa/wody, zaopatrzeniu i po szkolnej wycieczce (po LĄDZIE!), 20.11. o h1140 CET, STS F.Chopin oddał cumy i popłynął na Zachód. Docelowo: wyspa Barbados, Bridgetown z ETA 10.12. - po 20 dobach żeglugi.

Tradycyjne, każdej jesieni od 2012 roku, odwiedzenie Wysp Zielonego Przylądka wykluczył brak czasu, w wyniku zmiany w planie rejsów miejsca zaokrętowania 26NS z Malagi na Neapol (pośrednio przez epidemię), oraz bezpośrednio, nieprzewidywalne (nieeuropejskie) procedury zawinięcia/wypł.

Na razie ten rejs, turystycznie i krajoznawczo, porównywalny jest z lotem na … Międzynarodową Stację Kosmiczną [wylot (Neapol) > pobyt na MSK (Kanary) > powrót (Karaiby?)].

Po intensywnych treningach brygu w żegludze bezportowej, może w kolejnym sezonie (2021/22) dojdzie do rejsu …dookoła świata bez zawijania do portów? Kibicuję :-)

Wacław Sałaban, listopad 2020 roku.


7 komentarzy:

 1. Wieści z pokładu:
  Załoga ZDROWA, bryg płynie w strefie silnego pasatu, 26.11.przebieg dobowy wyniósł 232 Mm, prognozy wiatrowe sugerują wcześniejsze dopłynięcie do Karaibów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawie po 2/3 dystansu:
  Załoga ZDROWA, zmiana portu zawinięcia z Bridgetown (Barbados), na Saint Lucia (już nieaktualne!), teraz obowiązuje Le Marin (Martynika). Efekt pandemiczny za W horyzontem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wieści z pokładu:
  Załoga ZDROWA, aktualnie: Le Marin, ETA 10.12. h1000, bryg żegluje w niesilnym wietrze i ostatnio w deszczu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bryg płynie w słabym i zanikającym pasacie, jest 770 Mm na E od Saint Lucia. Pogmatwana epidemią sytuacja na Karaibach wymusza kolejną zmianę planowanego miejsca zakotwiczenia: Rodney Bay przy Saint Lucia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Statek ZDROWY, jest dokładnie na E od Saint Lucia - 600 Mm, trwa słaby pasat, prognozy zapowiadają jego wzmocnienie za kilkanaście h, szacunkowe zawinięcie/zakotwiczenie 11.12.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wieści z pokładu w AIS: Saint Lucia - Rodney Bay, ETA 10.12. h1000 CET, FCh jest 270 Mm na E od wyspy. W zasięgu GSM pewnie kilka h wcześniej :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna zmiana :-) A jednak Le Marin, nie Saint Lucia. To konsekwencja poplątanych obostrzeń pomiędzy krajami i koloniami karaibskimi!

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,