czwartek, 18 lutego 2021

Po potrójnym debiucie Minerva Psara

Wpłynięcie Minerva Psara do Gazoportu Świnoujście nastąpiło 16.02. o h1400, z 3h poślizgiem względem oficjalnych zapowiedzi. Było to opóźnienie w dopłynięciu metanowca na redę Świnoujścia, czyli trasę Elba-Savannah (wypłynięcie 04.02.2021, h0300) → Świnoujście pokonał w 12 dób i 9h.

Przypomnę owe tytularne 3 debiuty. Pierwsza zrealizowana komercyjna dostawa tego metanowca*, debiut jednostki i debiut nowego wytwórcy LNG z USA (terminal Elba-Savannah) w Świnoujściu.
Publicznie wiadomo skąd ładunek, czym przypłynął i jaką miał wielkość (1098** GWh). Nie wiadomo kto go sprzedał (wyeksportował/reeksportował/pośredniczył), ale to jest typowe zachowanie spółki skarbu państwa, której prezes również bywa niedoinformowany (PS w Tegoroczny import LNG).


Poniżej zdjęcia z wpływania do gazoportu ukazujące paskudny dziób Minerva Psara.


Tak intensywne zalodzenie basenu gazoportu jest chyba rekordowym od czasu jego uruchomienia***.


Wypłynięcie nastąpiło po 28h, 17.02. tuż przed h18 - odbyło się w zapadającym zmroku i przy znacznym zamgleniu nad morzem. 

Minerva Psara zrealizował [116] dostawę do Terminalu Świnoujście, zarazem 25 z USA w ramach różnych kontraktów: spotowych, średnio- i długoterminowych, z 6 terminali wytwórczo-eksportowych. Ale objętościowo/energetycznie „bratni” eksport jest to tylko 17,37% całego morskiego importu LNG.

Była to kolejna gratka dla mediów do pisania o okołopolskim LNG: o „ogromności” jednostki - nówki, o jej „dziewiczości”, o jej greckim armatorze, itd. Nikt i nic o faktycznym dostawcy.

Wacław Sałaban, luty 2021 roku.

* To nie była dziewicza podróż! Cnotę traci się za pierwszym razem. Ze stoczni w dziewiczą podróż popłynął do Singapuru, a tam dziewictwo straciły zbiorniki po technologicznym (minimalnym) napełnieniu LNG, w celu ich schłodzenia. Po utracie obu cnót, popłynął do Elba-Savannah. LITOŚCI! To kieruję do zawodowych dziennikarzy, gdyż oni cnotę tracą …co rusz, i dalej intelektualnie pisują …dziewiczo. Jak pedofilia u klech – tymi samymi ręcyma inkasują jałmużnę.

** Jest to rekordowa dostawa niekatarska! Wyprzedziła [55.] - GasLog Hong Kong o 1,035313 GWh (ok. 155,5 m3LNG).

*** Funkcję lodołamania sprawowały pogłębiarki Hegemann IV i Inż. Stanisław Łęgowski, które na czas rozładunku wyprowadziły się na redę Świnoujścia (zakotwiczenie - H IV) i na podejście do Władysławowa (pogłębianie - ISŁ). Na zdjęciu widać skraj bagrowania i …zamkniętą bramę na falochron centralny już podczas wpływania(!!!), a nie w czasie samego rozładunku jak deklarowały UM w Szczecinie i Polskie LNG. [***** ***] - pewnie efektem tego wpisu będzie stała zmiana kadrowania obrazu. Już w dniu wypłynięcia radykalnie zmieniono sekwencję automatycznych ruchów rejestrującej kamery.

Za późno!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,