poniedziałek, 1 lutego 2021

FSRU INDEPENDENCE w Kłajpedzie > Elektrownia Ostrołęka - blok C

9-12 typowych ładunków LNG do Kłajpedy rocznie, to wymiar koniecznego do zaimportowania (?) gazu na potrzeby Elektrowni Ostrołęka - blok C, o mocy 750 MW z rozruchem do końca 2024 roku.

FSRU INDEPENDENCE w Kłajpedzie.

Tę dodatkową wielkość FSRU INDEPENDENCE da radę zregazyfikować. W ostatnich dwóch latach przyjmował po 20 ładunków, a nominalnie może zreagzyfikować około 45 takich dostaw masowych.
Tym samym, poza już trwającym importem rozkurzu, import w wysokości 0,6-0,75 mln ton z Litwy będzie istotną wielkością. Ale czy to będzie import LNG, czy usługa regazyfikacyjno-przesyłowa naszego importu z USA w formule FOB?
Czy to jest wyrok na koncepcję postawienia FSRU w Zatoce Gdańskiej? Czy odroczenie decyzji? 

***** ***

O niemorskim LNG.

Komunikat: 28.01.2021 PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy, a w nim informacja o znacznym wzroście (50%) sprzedaży cysternami (drogowe / kolejowe / kontenerowe) z Terminalu Świnoujście. Bywają doby z ponad 15 wyekspediowanymi różnymi cysternami. Cieszy ta dynamika wzrostu, cieszy wzrost liczby użytkowników gazu ziemnego i powolna likwidacja wysp bezgazowych w kraju.
Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tysięcy cystern z ładunkiem LNG” - 10 000 cystern LNG = 170 tys. ton LNG = 230 mln m3 g.zm.
Cieszy kompleksowe i profesjonalne komunikowanie, bez wątpliwości w rzetelność podawanych informacji, ale wskazana jest również precyzja w każdym szczególe, bez ulegania ciągotom marketingowym: ogółem wielkość detalicznej sprzedaży LNG, do końca obecnej zimy, osiągnie objętość 2 ładunków dowiezionych metanowcami klasy Q-Flex.

Wacław Sałaban, koniec stycznia 2021 roku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,